Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Minister Kevin Foster dla Londynek.net: Odmowa settled status zawsze jest ostatecznością

Minister Kevin Foster dla Londynek.net: Odmowa settled status zawsze jest ostatecznością
Brytyjski minister ds. imigracji Kevin Foster (na zdjęciu) zapewnił, że "celem Home Office jest znalezienie powodu do przyznania statusu, a nie do jego odmowy". (Fot. Twitter/@kevin_j_foster)
W specjalnym wywiadzie dla Londynek.net brytyjski minister ds. imigiracji - Kevin Foster - postanowił odnieść się do wielu ważnych w ostatnim czasie kwestii. Wyjaśnił m.in. co stanie się z osobami, które nie złożyły wniosku o settled status w terminie i w jaki sposób łatwo można udowodnić swój status imigracyjny np. w banku.
Reklama
Reklama

W ostatnim czasie wokół programu EU Settlement Scheme pojawiło się wiele kontrowersji. Prasa informowała o licznych usterkach technicznych, które uniemożliwiały obywatelom UE udowodnienie swojego statusu. Inni - w tym sami urzędnicy UE - ostrzegali z kolei, że linie lotnicze mogą mieć problem z obsługą obywateli UE podróżujących z dowodem.

Pojawiło się również wiele doniesień o problemach osób, które zaaplikowały o status osoby osiedlonej, ale wciąż nie otrzymały żadnej decyzji. Według oficjalnych danych, takich osób jest 400 tys. O te i inne problemy zapytaliśmy ministra ds. imigracji Kevina Fostera.

Londynek.net: Wielu obywateli UE, w tym tysiące Polaków, niepokoi się z uwagi na fakt, że nie posiada żadnego fizycznego dokumentu potwierdzającego status osoby osiedlonej. Czy fakt, że osoby spoza UE mają taki dokument, nie jest pewnego rodzaju formą dyskryminacji?

Minister Kevin Foster: - Cały system graniczny i imigracyjny będzie domyślnie "tylko cyfrowy" dla wszystkich cudzoziemców; nie tylko dla obywateli UE. Potwierdzenia statusu dla obywateli Wielkiej Brytanii w Honkgongu czy dla absolwentów również są cyfrowe. Z biegiem czasu będziemy zastępować wszystkie produkty i usługi fizyczne oraz papierowe bardziej przystępnymi - cyfrowymi.

A co stoi na przeszkodzie wydania fizycznego dokumentu?
 
- Fizyczne dokumenty gubią się lub tracą ważność, powodując kłopoty i trudności dla osób, które potrzebują natychmiastowego dostępu do usług lub muszą udowodnić swój status.

Jeśli przyjrzymy się programowi EU Settlement Scheme, zapewnia on ludziom bezpieczny, cyfrowy status, który zabezpiecza ich prawa w przyszłości. Ludzie mogą łatwo udostępniać swój status pracodawcom, agencjom mieszkań i innym firmom, takim jak choćby banki, aby udowodnić swoje prawa. Nie jest to nic nowego, ludzie już korzystają z usług cyfrowych, aby ubiegać się o zasiłki czy  płacić podatki.

W jaki sposób firmy czy instytucje mogą sprawdzić, czy posiadamy status osoby osiedlonej?

- Istnieją rządowe wytyczne dla osób fizycznych i organizacji, które pozwalają im sprawdzić status online w systemie View and Prove na stronie GOV.UK. Od października 2019 r. do końca czerwca 2021 r. w systemie View and Prove odnotowano ponad 640 000 wyświetleń przez firmy sprawdzające status imigracyjny.

A co jeśli pojawią się jakieś problemy - np. chwilowo nie będzie dostępu do internetu?

- Jeśli ludzie mają jakiekolwiek problemy techniczne podczas próby udowodnienia swojego statusu online za pomocą usługi View and Prove, mogą uzyskać pomoc od UKVI Resolution Centre przez 7 dni w tygodniu. Pracownicy UKVI Resolution Centre mogą dokonać weryfikacji statusu innymi metodami.

Chcielibyśmy dowiedzieć się więcej na temat osób, które nie zdążyły złożyć wniosku o status osoby osiedlonej w terminie. Czy mają jakiś nowy deadline? Do kiedy mogą wysyłać zgłoszenia? 

- Nie ma żadnego deadline'u do składania opóźnionych wniosków. Zgodnie z Citizens’ Rights Agreements, możliwość złożenia wniosku o status osoby osiedlowej jest bezterminowa, jeśli były ku temu uzasadnione powody.

MP Kevin Foster zauważył, że Home Office finansuje wiele przedsięwzięć, które mają na celu dotarcie do obywateli UE w trudnej sytuacji. (Fot. Twitter/@kevin_j_foster)

Czym są te uzasadnione powody?

- Opublikowaliśmy przykłady uzasadnionych podstaw, ale może być ich więcej. Mogą obejmować np. sytuacje gdy:

  • rodzic, opiekun lub władze lokalne nie złożyły wniosku w imieniu dziecka
  • osoba cierpiała na poważną chorobę, co oznaczało, że nie mogła złożyć wniosku w odpowiednim terminie
  • ktoś był ofiarą współczesnego niewolnictwa bądź znajdował się w toksycznym związku
  • ktoś był odizolowany, w trudnej sytuacji życiowej lub nie posiadał umiejętności cyfrowych, aby uzyskać dostęp do procesu aplikacji
  • ktoś nie był w stanie złożyć wniosku w odpowiednim terminie z ważnych powodów życiowych, w tym np. tych związanych z pandemią.

Czy Home Office faktycznie będzie uznawał większość wymienionych wyżej powodów?

- Kiedy ktoś złoży spóźniony wniosek, Home Office przyjmie bardzo elastyczne i pragmatyczne podejście, aby rozważyć, czy były uzasadnione powody do przekroczenia terminu. Home Office będzie szukać powodów do przyznania statusu, a nie powodów do odmowy. 

Ile osób wciąż czeka na potwierdzenie statusu osoby osiedlonej? 

- To było fantastyczne osiągnięcie, ponieważ do 30 czerwca 2021 r. wpłynęło ponad 6 milionów wniosków. Na dzień 31 sierpnia 2021 r. na rozpatrzenie wciąż czekało około 400 000 wniosków. Ciężko pracujemy, aby jak najszybciej rozpatrzyć te wnioski. Zatrudniliśmy do projektu EU Settlement Scheme ponad 1 500 osób oraz dodatkowych 250 do programu Settlement Resolution Centre, aby zapewnić pomoc wnioskodawcom. 

Jak te 400 tys. osób oczekujących na rozpatrzenie wniosku może czuć się bezpiecznie, nie wiedząc, czy otrzymają status?

- Spóźnieni wnioskodawcy, osoby, które złożyły wniosek do 30 czerwca 2021 r. i osoby, które mają członków rodziny w Wielkiej Brytanii, mają pełną ochronę praw do czasu rozstrzygnięcia wniosku, w tym prawo do odwołania się. To prawo do odwołania przysługuje każdemu, kto złożył wniosek po godzinie 23:00, 31 stycznia 2020 r.

Osoby, które złożyły ważny wniosek w ramach EUSS, otrzymują dokument Certificate of Application, którego mogą używać do udowadniania swoich praw. Mogą skorzystać z usługi View and Prove, aby okazać to pracodawcom czy właścicielom nieruchomości.

Jeśli służby imigracyjne odnajdą kogoś, kto nie aplikował o status, wciąż otrzyma on taką możliwość. (Fot. Getty Images)

Do 31 sierpnia 2021 r. 3 na 100 wniosków zostało odrzuconych. Jakie są tego przyczyny?

- Nasi pracownicy są przeszkoleni, aby szukać powodów do przyznania statusu. Z tego powodu odmowa zawsze jest ostatecznością.

Zdecydowana większość odmów dotyczy kwalifikowalności. Odmowa kwalifikowalności ma miejsce wtedy, gdy ktoś nie spełnia kryteriów programu. Na przykład nie jest obywatelem UE, EOG lub Szwajcarii lub nie przedstawił dowodu, że mieszkał w Wielkiej Brytanii do końca okresu przejściowego.

A co z osobami, które mają na Wyspach historię kryminalną?

- Doszło do niewielkiej liczby odmów w przypadku istnienia dowodów na poważną przestępczość. Obejmuje to rozważenie, czy dana osoba stanowi rzeczywiste, aktualne i wystarczająco poważne zagrożenie dla społeczeństwa. Brane jest pod uwagę jej zachowanie przed zakończeniem się okresu przejściowego.

W przypadku każdej odmowy, Home Office wyśle list do wnioskodawcy, aby wyjaśnić, dlaczego odmówiono przyznania statusu. Wyjaśni też, jakie kroki należy podjąć, aby się odwołać.

A co z tymi, którzy nie wysłali wniosku o status osoby osiedlonej w terminie bez żadnego powodu? Czy takie osoby będą deportowane?

- Od samego początku istnienia programu wprowadziliśmy zabezpieczenia mające na celu ochronę najbardziej zagrożonych i zapewnienie każdemu uprawnionemu obywatelowi możliwości zabezpieczenia swojego statusu w ramach EUSS.

Nasza sieć 72 organizacji finansowanych przez rząd wspiera zagrożonych, w tym osoby bezdomne i ofiary handlu ludzi. Jestem dumny, że do tej pory Home Office przekazał na to 22 mln funtów i nadal pomaga wszystkim, którzy mogą złożyć wniosek po terminie.
 
Wprowadziliśmy również wsparcie dla tych, którzy nie mają umiejętności lub pewności siebie, aby złożyć wniosek lub po prostu nie mają dostępu do internetu, jak osoby bezdomne.

Czyli nie ma widma deportacji w przypadku braku statusu?

- Zaznaczę raz jeszcze - Home Office przyjmuje elastyczne podejście do opóźnionych wniosków. Jeśli przykładowo funkcjonariusz imigracyjny napotka na swojej drodze osobę bez statusu (np. osobę bezdomną) i uzna, że kwalifikuje się ona do programu, przekaże jej pisemne powiadomienie o możliwiści złożenia wniosku po terminie. Zwykle będzie miała 28 dni na złożenie wniosku. 28 dni to czas na wysłanie zgłoszenia - a nie czas do deportacji takiej osoby.

Gdy Home Office otrzyma spóźniony wniosek, nawet po przekroczeniu 28-dniowego deadline'u, wciąż będzie szukać powodów do przyznania statusu, a nie odmowy. Prawa spóźnionych aplikujących są chronione w czasie rozpatrywania ich wniosku - w tym prawo do odwołania się.

O pre-settled lub settled status wciąż można aplikować przez stronę www.gov.uk/settled-status-eu-citizens.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.5 / 2

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama