Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Microsoft showed how it will live in the City of the Future

Microsoft showed how it will live in the City of the Future
Jak będzie wyglądało miasto w przyszłości? (Fot. Getty Images)
Navigation searching for free parking spaces, drones supplying purchases, street lamps which are also fast chargers for electric vehicles - according to Microsoft, modern cities will look, making everyday activities easier for residents.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Podczas tegorocznej konferencji Microsoft Innovation Summit koncern zaprezentował koncepcję Miasta Przyszłości, które oferuje nowoczesne rozwiązania w zakresie m.in. organizacji czasu, mobilności, ochrony zdrowia i edukacji.

Koncept Miasta Przyszłości tworzyło wiele firm z różnych branż. Wśród partnerów Microsoftu znalazły się m.in. giełdowe Asseco, Comarch, 4mobility, MedApp, czy AMS z grupy Agory, a także T-Mobile Polska. Jak zaznaczył przedstawiciel polskiego oddziału koncernu technologicznego Tomasz Dorf, 90 proc. podmiotów zaangażowanych w tworzenie wizji nowoczesnego miasta, które ułatwia swoim mieszkańcom wiele codziennych czynności, to polskie firmy.

Korzystając z narzędzi Microsoftu takich jak technologia chmurowa, sztuczna inteligencja i Internet Rzeczy firmy stworzyły m.in. latarnię, która oprócz swojej podstawowej funkcji pełni również rolę szybkiej ładowarki dla pojazdów elektrycznych, stacji meteorologicznej i oceny jakości powietrza oraz bilbordu (IQ Energia). Kolejnymi elementami Miasta Przyszłości mają są również przystanki np. autobusowe, umożliwiające ładowanie telefonu i bezpłatny dostęp do Wi-Fi (AMS), ławki z możliwością ładowania urządzeń elektronicznych (Seedia) czy aplikacja do nawigacji, która spełnia również funkcję szukania wolnego miejsca parkingowego (Asseco). Ponadto mieszkańcy terenów zurbanizowanych po transformacji cyfrowej będą mogli liczyć na drony dostarczające paczki z zakupami w dane miejsce (Pentacomp).

Wiele firm nie ma wątpliwości, że rewolucja w miastach rozpocznie się w momencie pojawienia się sieci 5G. (Fot. Getty Images)

Koncepcja Miasta Przyszłości obejmuje również rozwiązania z obszaru edukacji (Szkoła Przyszłości) i służby zdrowia (Przychodnia Przyszłości).

Jak zauważył Dorf, obecnie ponad połowa z nas mieszka w miastach, a w 2050 r. na terenach zurbanizowanych będzie już żyć 70 proc. populacji. "Co oznacza, że to miasto będzie miało na nas największy wpływ, a z drugiej strony - to my mamy największy wpływ na gospodarkę i środowisko" - podkreślił.

Otwierając tegoroczną konferencję, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft Mark Loughran wskazał, że transformacja cyfrowa jest jednym z najważniejszych elementów działań liderów biznesu w polskich firmach. "Kluczową kwestią pozostaje jednak, jak ją skutecznie przeprowadzić uwzględniając specyfikę danej branży czy miasta" - zaznaczył.

Jak informowała menedżer ds. PR polskiego oddziału Microsoft Joanna Frąckowiak, podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia "73 proc. liderów biznesu przyznało, że transformacja cyfrowa jest jednym z filarów strategii ich firm. Z kolei 80 proc. potwierdziło, że cyfryzacja produktów i usług, jakie oferują ich organizacje, bezpośrednio przekłada się na rozwój ich działalności".

W ubiegłym roku Mirosoft zaprezentował również koncepcję Sklepu Przyszłości i Fabryki Przyszłości. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement