Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Top secrets revealed in new exhibit at London Science Museum

Top secrets revealed in new exhibit at London Science Museum
Organizatorzy "bardzo chcieli podkreślić ważną pracę polskich kryptografów nad złamaniem kodu Enigmy. (Fot. Getty Images)
The Nazis' Enigma machine, hand-written espionage documents, declassified files, and a century's worth of secret communications and never before seen artifacts can now be spied for the very first time at a London Science Museum exhibit co-sponsored by Avast.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. nigdy wcześniej nie pokazywane dokumenty i przedmioty ze zbiorów służb (np. bezpieczny telefon używany przez brytyjskich premierów oraz twardy dysk z danymi uzyskanymi przez Edwarda Snowdena), a także odsłuchać unikalne wywiady z osobami zaangażowanymi w działania wywiadowcze w przeszłości.

Zainteresowani mają także szansę sprawdzenia się w specjalnej strefie z łamigłówkami, gdzie można przetestować swoją sprawność w łamaniu szyfrów i zobaczyć, jakie umiejętności są niezbędne do pracy w GCHQ (brytyjski wywiad elektroniczny). W ostatnich latach służba ta zwiększyła swoją aktywność publiczną, wydając m.in. książki z podobnymi wyzwaniami oraz regularnie zamieszczając je także w mediach społecznościowych.

Na wystawie znajdziemy m.in. twardy dysk z danymi uzyskanymi przez Edwarda Snowdena. (Fot. Getty Images)

Wśród ponad stu przedmiotów znalazły się także dwa związane z Polską: kopia maszyny szyfrującej Enigma używanej przez polskich kryptologów we Francji, a także list głównego brytyjskiego kryptografa Dilly'ego Knoxa po spotkaniu z jego polskimi odpowiednikami w Warszawie w 1939 roku.

Dr Liz Bruton z Science Museum podkreśliła, że organizatorzy "bardzo chcieli podkreślić ważną pracę polskich kryptografów nad złamaniem kodu Enigmy przed II wojną światową i w jej trakcie". Jak dodała, pokazana na wystawie maszyna - wypożyczona z Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie - jest kopią opartą na cywilnej wersji Enigmy, ale "jest niebywale zbliżona do tej rzeczywistej", której używano w w trakcie wojny.

Wystawa została przygotowana na stulecie GCHQ, brytyjskiej służby specjalnej odpowiedzialnej za przechwytywanie i analizę informacji nadawanych różnymi metodami telekomunikacyjnymi i będzie otwarta do 23 lutego 2020 roku. Bilety są bezpłatne i można je zarezerwować przez stronę internetową muzeum: sciencemuseum.org.uk/see-and-do/top-secret

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement