Menu

Demand at UK’s biggest pawnbroker at record high amid cost of living crisis

Demand at UK’s biggest pawnbroker at record high amid cost of living crisis
Brytyjczycy coraz częściej zastawiają swoje drogocenne pamiątki i biżuterię w lombardach... (Fot. NIKLAS HALLE'N/AFP via Getty Images)
A record number of people are pawning items to borrow money from Britain’s largest pawnbroker amid an escalating cost of living crisis.
News available in Polish

Grupa H&T poinformowała w opublikowanej informacji handlowej, że tzw. pożyczki pod zastaw - udzielane pod zastaw wartościowych przedmiotów takich jak zegarki czy biżuteria - osiągnęły rekordowy poziom.

Według opinii banku inwestycyjnego Shore Capital, przyczyną wzrostu popularności lombardów są ograniczone finanse klientów w obliczu rekordowej inflacji. Inflacja konsumencka wyniosła 9,1% w maju, co jest najwyższym poziomem od lutego 1982 roku - to efekt szeregu podwyżek cen spowodowanych zakłóceniami wynikającymi z pandemii i wojny na Ukrainie.

Gary Greenwood, analityk Shore Capital twierdzi, że kryzys związany z wysokimi kosztami utrzymania prawdopodobnie nadal będzie sprzyjał popytowi na lombardy. Ekonomiści spodziewają się, że domowe budżety ucierpią jeszcze bardziej jesienią, kiedy wzrośnie limit cen energii w Wielkiej Brytanii, co ma być odzwierciedleniem wyższych cen na globalnych rynkach hurtowych.

Wartość portfela pożyczek lombardowych H&T wynosiła 84 mln funtów na koniec czerwca, co oznacza wzrost o 74% w stosunku do 48 mln funtów rok wcześniej i wzrost o prawie 20 mln funtów od końca grudnia, kiedy ta wartość była na poziomie 67 mln funtów. Firma oświadczyła, że wzrost ten nastąpił "wśród całej bazy danych klientów grupy i we wszystkich regionach geograficznych".

H&T, który został założony w 1897 roku w Londynie przez Messrs Harvey i Thompson, ma 256 sklepów i ponad 1 400 pracowników. Oferuje również pożyczki turystyczne, realizację czeków i skup złota. Te dodatkowe usługi także przyczyniły się do wzrostu zysków firmy, przy czym popyt na złoto wzrósł z powodu rosnących cen, a powrót turystyki międzynarodowej po ograniczeniach związanych z pandemią spowodował silne ożywienie na rynku walutowym.

Czytaj więcej:

2 na 5 osób korzystających z opcji "kup teraz, zapłać później" zadłuża się, aby spłacić ratę

Brytyjski rząd wprowadzi program pożyczek bez oprocentowania dla najuboższych

Eksperci: Skutki inflacji w wielu krajach UE najdotkliwiej odczuwają najubożsi

    Rates by NBP, date 16.07.2025
    GBP 4.9055 złEUR 4.2585 złUSD 3.6631 złCHF 4.5719 zł

    Sport