Menu

Boris Johnson announces 5% mortgage deposits for first-time owners

Boris Johnson announces 5% mortgage deposits for first-time owners
5-procentowy wkład własny byłby dostępny dla osób, które po raz pierwszy będą kupować dom. (Fot. Getty Images)
Boris Johnson has promised to create 2 million more owner-occupiers by introducing 5 per cent mortgage deposits for first-time buyers to transform “generation rent” into “generation buy”.
Advertisement
News available in Polish

Ta deklaracja była jedną w wielu obietnic Johnsona, ogłoszonych wczoraj podczas dorocznej konferencji Partii Konserwatywnej. Zapowiedział też indywidualne nauczanie w szkołach, reformę opieki społecznej, a także zapewnił, że Wielka Brytania za 10 lat będzie liderem w dziedzinie zielonej energii.

Brytyjski premier określił jako "haniebny" fakt, że poziom posiadania domów wśród osób poniżej 40. roku życia gwałtownie spadł w ostatnich latach, zmuszając miliony ludzi do "płacenia za wynajem domu, którego nie mogą naprawdę pokochać ani nie mogą w nim nic zmienić".

Podkreślił, że chce "naprawić zepsuty rynek mieszkaniowy" nie tylko poprzez budowę większej liczby domów, ale także oferowanie kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu osobom, które posiadają zaledwie 5 proc. wkładu własnego.

Obecnie wysokość takiego depozytu wynosi 15-20 proc. Surowe minimalne wymogi kapitałowe nałożone na banki w Wielkiej Brytanii sprawiają, że kupno domu jest nieosiągalne dla wielu osób i par, których dochód pozwala na spłatę kredytu hipotecznego.

"Dzięki nowej polityce, będziemy mieć dwa miliony nowych właścicieli domów. Chcemy, by pokolenie wynajmujących zamieniło się w pokolenie kupujących" - podkreślił szef brytyjskiego rządu.

Jak podaje Independent.co.uk, przejście na 5-procentowe depozyty będzie prawdopodobnie wymagało zmiany przepisów wprowadzonych po krachu finansowym w 2008 r.

Czytaj więcej:

"Rzeczpospolita": Banki kontra frankowicze

Banki w UK rezygnują z udzielania pożyczek hipotecznych

Od obniżek czynszu po wakacje hipoteczne - najczęściej zadawane pytania

"Kredytowe wakacje" w UK przedłużone o trzy miesiące

Johnson: Musimy wykorzystać epidemię do budowy lepszego kraju

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement