Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

How to keep your buy-to-let afloat AND help tenants in the lockdown

How to keep your buy-to-let afloat AND help tenants in the lockdown
W trudnej sytuacji finansowej znaleźli się nie tylko najemcy, ale także właściciele lokali mieszkalnych. (Fot. Getty Images)
From rent cuts to mortgage holidays, we answer landlords' questions
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z powodu pandemii trudności finansowe dotknęły milionów ludzi. Rząd Wielkiej Brytanii podjął więc wiele bezprecedensowych decyzji, mających pomóc przedsiębiorstwom i osobom prywatnym.

Właściciele mieszkań oraz osoby wynajmujące kwatery w ramach schematu buy-to-rent mogą ubiegać się o zawieszenie spłat kredytów hipotecznych na okres 3 miesięcy.

Natomiast najemcy mogą pozostać w wynajmowanych lokalach mieszkalnych nawet, jeśli zalegają za czynsz. Rząd oficjalnie zwrócił się z prośbą do właścicieli o wyrozumiałość w zaistniałej sytuacji.

Co to oznacza w praktyce?

Nie ma jednej odpowiedzi na powyższe pytania. Zaleca się, by właściciele postępowali zależnie od okoliczności, w jakich się znaleźli.

Steve Harriott - dyrektor systemu ochrony depozytów mieszkaniowych (TDS - tenancy deposit protection scheme) - informuje, że "zgodnie z wytycznymi najemcy nadal ponoszą odpowiedzialność za czynsz, ale w przypadku trudności finansowych mogą ubiegać się o wsparcie".

Angus Stewart - doradca systemu buy-to-let uważa, że w większości przypadków uzasadnione jest czasowe obniżenie płatności za wynajmowany lokal mieszkalny. "Jeśli właściciel jest w stanie poradzić sobie przez kilka miesięcy bez otrzymywania należności za wynajem, zdrowy rozsądek nakazuje potraktować najemcę ulgowo" - twierdzi.

Co zrobić, jeśli najemca poprosi o zawieszenie lub obniżenie czynszu?

Wielu właścicieli już decyduje się na odroczenie płatności czynszu, zwłaszcza jeśli są zadowoleni ze swoich lokatorów.

Stewart uważa, że "znaleźliśmy się w wyjątkowej sytuacji i bardziej opłaca się właścicielowi obniżyć czynsz, niż nie otrzymywać go w ogóle".

David Cox - dyrektor naczelny ARLA Propertymark - sugeruje, by właściciele przyjrzeli się sytuacji finansowej najemców tak, jak ma to miejsce w przypadku normalnego wynajmu. "Właściciele muszą też ustalić, czy zastosują klauzule odsetkowe dotyczące zaległości czynszowych w większości umów najmu" - dodał.

Czy zaoferować najemcy zniżkę, jeśli o nią nie prosi?

Decyzja zależna jest w dużym stopniu od sytuacji finansowej właściciela lokalu mieszkalnego.

Broker Private Finance Chris Sykes ostrzega jednak: "Niektórzy najemcy mogą interpretować rządowy plan akcji hipotecznych jako możliwość uniknięcia płatności - jeśli właściciel nie musi płacić przez 3 miesiące, to ja też nie muszę. Prawda jest jednak taka, że właściciel i tak będzie musiał spłacić zaległy kredyt hipoteczny".

Stewart podkreśla jednak, że nie wszyscy będą zmuszeni prosić o obniżenie lub zawieszenie patności.

Czy potrzebna jest umowa prawna na czas zmian w umowie dotychczasowej?

Powinno wystarczyć pisemne potwierdzenie umowy pomiędzy właścicielem a najemcą, w którym ujęta zostanie aktualna kwota czynszu oraz daty obowiązywania obniżki lub zawieszenia płatności. Stewart radzi, by właściciele zastanowili się również nad ustaleniem harmonogramu spłat. "Dla najemcy korzystniej jest poprosić o obniżenie czynszu, wówczas uniknie on problemu zadłużenia" - twierdzi.

Taki dokument może także przydać się najemcy w razie ubiegania się o zasiłki lub jakąkolwiek formę pomocy rządowej.

Jak ubiegać się o wstrzymanie spłaty kredytu hipotecznego w schemacie buy-to-rent?

Podobnie jak w przypadku właścicieli domów ubiegających się o wakacje w spłatach, należy skontaktować się z pożyczkodawcą. W wielu przypadkach możliwe jest już wypełnienie wniosku online. W niektórych sytuacjach pomocą służą doradcy ds. kredytów hipotecznych, ale takie usługi są płatne.

"Brak umowy z pożyczkodawcą wpłynie negatywnie na twoją historię kredytową" - ostrzega Stewart.

Broker hipoteczny London & Country David Hollingworth dodaje: "Upewnij się, że rozumiesz umowę. Zawieszenie płatności nie oznacza, że ​​odsetki nie będą naliczane. Pod koniec urlopu płatniczego saldo pozostające do spłaty zostanie przesunięte, więc płatności będą najprawdopodobniej wyższe, a procent wzrośnie".

Czy ubezpieczenie pokryje zaległości czynszowe związane z koronawirusem?

Różni ubezpieczyciele i polisy dysponują różnymi ofertami, jednak eksperci uważają, że jest mało prawdopodobne, by jakakolwiek oferta obejmowała zaległości w opłatach czynszowych.

"Z punktu widzenia właściciela inwestowanie w nieruchomości ma swoje zalety i wady - dlatego należy na to spojrzeć z perspektywy" - twierdzi Stewart.

Czytaj więcej:

Płacenie za czynsz w dobie epidemii? Jest odpowiedź landlordów

Koronawirus w UK: Wynajmujący "nadal muszą płacić czynsz"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement