Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

How do Poles endure the necessity of isolation due to a pandemic?

How do Poles endure the necessity of isolation due to a pandemic?
Najgorzej izolację znoszą osoby w wieku 25-34 lat. (Fot. Getty Images)
The latest report shows that Poles' reactions to isolation are extreme. On the one hand, it aroused previously unknown stress and anxiety, on the other hand, it significantly affected family relationships - in many cases tightening them strongly.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W ostatnim czasie nie brakowało narzekających na pogarszający się nastrój, podwyższony poziom stresu, brak energii i chęci działania, obniżoną motywację i koncentrację. To odczuwalne skutki panującej izolacji.

Jak wynika z raportu "Gdy dom jest całym światem: życie Polaków podczas izolacji", 56 proc. badanych przyznaje, że tempo ich życia w trakcie izolacji zwolniło, równocześnie 47 proc. pytanych wskazuje na podwyższony poziom stresu. Najgorzej izolację znoszą osoby w wieku 25-34 lat. Kontaktu z ludźmi i kolejnych sposobów na spędzanie czasu brakuje dziś co trzeciej osobie.

"Wielu z nas nie jest w stanie długo wytrzymać w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego. Czujemy, że musimy gdzieś wyjść, zaczerpnąć świeżego powietrza. Zdajemy sobie sprawę z tego, że brak ruchu i kontaktu z innymi ludźmi może źle odbić się na naszej psychice" - komentuje wyniki raportu Konrad Maj, psycholog społeczny z SWPS.

47 proc. badanych wskazuje na podwyższony poziom stresu. (Fot. PAP/Jacek Turczyk)

Izolacja ma też jednak swoje dobre strony. Co trzecia badana osoba przyznaje, że w czasie kwarantanny poprawiły się jej relacje z domownikami. W domu spędzamy razem znacznie więcej czasu; doceniają to zwłaszcza rodzice. Wśród nich aż 7 na 10 osób cieszy się, że może teraz poświęcić więcej uwagi swoim dzieciom.

Dla 46 proc. osób, które swoje samopoczucie podczas izolacji określają pozytywnie, to właśnie możliwość spędzania czasu w domu działa stymulująco. "Izolacja dała mi szansę by odetchnąć, zatrzymać się, pomyśleć nad sobą i dostrzec to, co dla mnie ważne, jak również to, czego potrzebuję" - zdradził jeden z badanych.

"Pandemia może nas w pewien sposób wzmocnić. Być może nauczymy się doceniać to, co mamy: życie, zdrowie, spokój" - komentuje Konrad Maj. "Ten moment zatrzymania, refleksji i przewartościowania może nam dobrze zrobić" - podsumowuje ekspert. 

Czytaj więcej:

Polacy mają dość izolacji. Co trzeci już planuje wyjazd

Brytyjczycy boją się powrotu do normalnego życia po pandemii

7 dni izolacji dla osób w UK, które stracą smak lub węch

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement