Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

How Brexit will hit you when shopping in Penneys or M&S

How Brexit will hit you when shopping in Penneys or M&S
Eksperci szacują, że Brexit dotknie m.in. sieć sklepów Penneys. (Fot. Penneys)
Last month saw an agreement reached between the EU and the UK, which involved a commitment by the UK to avoid a hard border on this island. However, British ministers still say they intend that the UK will leave the customs union - something that is incompatible with a soft or non-existent border. It remains to be seen how this ambiguity will be resolved in the future negotiations.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dziennik skrytykował brytyjskich polityków za twierdzenie, że umowa o swobodnym przepływie towarów między Zjednoczonym Królestwem a UE zapewni funkcjonowanie granic na aktualnych zasadach.

"To jest zupełna nieprawda, ponieważ ignoruje fakt, że większość towarów pokonujących obecnie nieistniejące granice pochodzi spoza Unii” - tłumaczy "IT”.

Dziennik powołał się na przykład brytyjskich handlowych gigantów w Irlandii – Penneys i M&S.

Penneys zaopatruje swoje sklepy z towarami z takich krajów jak Wietnam i Bangladesz. Podobnie M&S sprowadza produkty spoza Wspólnoty.

"Bez udziału unii celnej, import ten będzie podlegał cłu, nawet jeśli nie będzie to dotyczyło produktów brytyjskich i irlandzkich. Do pobierania opłat dla UE będzie zatem potrzebna jakaś forma granicy celnej” - kontynuuje "IT”.

Dziennik podkreślił jednocześnie, że nadal nie wiadomo, jak potoczą się negocjacje w sprawie Brexitu i rozważył implikacje utworzenia twardej granicy w Irlandii.

"Nawet jeśli Irlandia i Wielka Brytania stworzyłyby formę zintegrowanego rynku, w którym zaopatrywałyby siebie nawzajem, to nadal pozostaje kwestia dóbr sprowadzanych z zewnątrz. Wprowadzenie granicy spowoduje wydłużenie czasu dostaw, a co za tym idzie braków w sklepach” - można przeczytać w dzienniku.

Według "Irish Times”, w przypadku potencjalnych kłopotów z importem towarów przez Wielką Brytanię, teoretycznie najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie hurtowni w Rotterdamie, skąd odbierane by były towary spoza Wielkiej Brytanii. Na obsługę wzmożonego ruchu nie są jednak przygotowane irlandzkie porty, a poza tym byłoby to zbyt kosztowne.

"Należy stworzyć w związku z tym długofalowy plan przyciągania nowych zagranicznych sieci handlowych, jak na przykład francuskie Carrefour i Leclerc, których sieci dostaw nie dotyczą brytyjskie problemy. Oferowałyby one konkurencyjne ceny i efektywną dystrybucję” - podsumowuje dziennik.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 21.06.2024
    GBP 5.1291 złEUR 4.3331 złUSD 4.0527 złCHF 4.5437 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement