Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Gender equality in Poland in 107 years? The social campaign # nieczekam107lat has started

Gender equality in Poland in 107 years? The social campaign # nieczekam107lat has started
Stereotypy na temat płci powodują, że zmiany w kwestii równouprawnienia zachodzą w Polsce bardzo powoli... (Fot. Getty Images)
According to the 'Global Gender Gap Report 2020', only in 107 years women in Poland will have the same opportunities and rights as men. In response to the published report, the social campaign # nieczekam107lat (I am not waiting 107 years) was launched, the aim of which is to draw attention to the problem of gender inequality - both in professional and private life.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Choć w teorii wszyscy Polacy – bez względu na pochodzenie, wyznawaną wiarę czy płeć – posiadają te same prawa i szanse na rozwój, praktyka pokazuje coś zupełnie innego. Najnowszy raport "Global Gender Gap Report 2020" opublikowany przez Światowe Forum Ekonomiczne ujawnił, że do osiągnięcia pełnej równości między kobietami i mężczyznami w krajach Europy Wschodniej, w tym Polski, potrzeba aż 107 lat. Wśród 153 uwzględnionych w badaniu państw Polska znalazła się na dalekim 40. miejscu.

Choć co prawda awansowaliśmy o cztery pozycje względem 2006 roku, zmiany, jak podkreślają eksperci, dokonują się bardzo powoli. Doskonałym tego przykładem jest trwająca pandemia, która, co doskonale pokazał niedawny raport Komisji Europejskiej, dużo bardziej uderzyła w kobiety, wciąż obarczane większością prac domowych.

W odpowiedzi na publikację "Global Gender Gap Report 2020" powstała akcja społeczna zainicjowana przez portal Ofeminin.pl, Forbes Women oraz UN Global Compact. Celem projektu #nieczekam107lat jest budowanie w społeczeństwie świadomości problemu nierównych szans pomiędzy kobietami i mężczyznami oraz edukowanie na rzecz ich wyrównywania w obszarze życia prywatnego i zawodowego.

Wesprzeć inicjatywę postanowiło wiele rodzimych gwiazd, które zostały ambasadorami akcji i wystąpiły w promującym ją spocie. W gronie tym znaleźli się Ewa Chodakowska, Borys Szyc, Margaret, Mateusz Damięcki, Lara Gessler, Michalina Grzesiak, Kasia Mecinski i Odeta Moro. "Każdego dnia możemy upominać się o swoje. W domu, w pracy, w życiu społecznym. Nie płeć, a determinacja warunkuje nasz sukces. Dlatego ja nie zamierzam czekać 107 lat. Zmiany zaczynam już dziś. Od siebie i od mojego otoczenia. Ty też możesz" – skomentowała na Instagramie swój udział w akcji Ewa Chodakowska.

Jak podkreślają twórcy inicjatywy #nieczekam107lat, jest ona stworzona dla kobiet, które ze względu na płeć były w jakikolwiek sposób dyskryminowane czy gorzej opłacane za wykonywaną pracę. Zwiększanie społecznej świadomości na temat nierówności płci pomaga zwalczać nadal powszechne stereotypy na temat kobiet, które wpływają na ich rozwój i wybór ścieżki kariery.

"Zniechęcanie młodych dziewcząt do kariery w STEM (z ang.- science, technology, engineering, mathematics) uprzedzenia przy rekrutacji, a wreszcie kara za macierzyństwo, czyli pay gap i szklany sufit, to zjawiska, które nie tylko utrudniają realizowanie się na polu zawodowym, ale czasem skutkują nawet wykluczeniem z rynku pracy" – zaznacza Aleksandra Karasińska, redaktor prowadząca "Forbes Women". Badania pokazują tymczasem, że zmniejszanie nierówności pomiędzy kobietami i mężczyznami wpływa pozytywnie zarówno na rozwój biznesu, jak i całych społeczeństw.

"Akcja #nieczekam107lat jest adresowana do tych kobiet, które usłyszały w dzieciństwie, że nie powinny wspinać się po drzewach. Wszystkim, które nie były traktowane poważnie w pracy, chociaż miały największe kompetencje. Tym, które przetrwały przemoc seksualną i które słyszały, że są zołzami, mimo że były po prostu asertywne" – mówi Karolina Gołuchowska, p.o. redaktorki naczelnej Ofeminin.pl. I dodaje, że przekaz akcji jest bardzo prosty. "Wyrównajmy wreszcie boisko do gry. To się po prostu opłaca. Wszystkim" – kwituje.

Akcja #nieczekam107lat potrwa do 30 czerwca. 

Czytaj więcej:

"Dziennik Gazeta Prawna": Polki szczepią się dwukrotnie szybciej niż Polacy

Czeskie ministerstwo: Polki mogą dokonać legalnej aborcji w naszym kraju

PiS szykuje zmiany w 500 plus. Chce zachęcić Polki do rodzenia dzieci

Powstaje raport o Polkach, które pracują w brytyjskim sektorze technologicznym

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement