Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

GCHQ facing privacy challenge in European courts

GCHQ facing privacy challenge in European courts
Papers lodged at the European Court of Human Rights allege that British intelligence agencies were acting illegally when they collected vast amounts of data entering or leaving the UK, including the content of emails and social media.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
Według trzech organizacji - Big Brother Watch, Open Rights Group, angielskiego oddziału PEN Clubu - i niemieckiej aktywistki internetowej Constanze Kurz, GCHQ (Government Communications Headquarters) nielegalnie gromadzi ogromną ilość prywatnych danych, co - jak argumentują - jest nielegalne.

"Zwracamy się do Trybunału, by orzekł, że nieograniczony zakres inwigilacji większości europejskiej komunikacji internetowej przez brytyjski rząd jest naruszeniem naszych praw do prywatności, tak jak i przestarzałe ustawodawstwo, które na to zezwala " - oświadczył pełnomocnik prawny tych trzech organizacji, Daniel Carey.

Agencje wywiadu USA i Wielkiej Brytanii były obiektem krytyki po ujawnieniu przez byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), Edwarda Snowdena, dokumentów wskazujących na to, że elektroniczna inwigilacja telefoniczna i internetowa jest przez NSA prowadzona na wielką skalę w USA i poza granicami tego kraju. Snowden uzyskał czasowy azyl w Rosji.

"Ustawodawstwo regulujące dostęp agencji wywiadowczych do internetowych danych pochodzi z okresu, gdy superszybki, szerokopasmowy internet był trudno dostępny i traktuje to medium tak jak telefonię stacjonarną" - napisał w mailu Nick Pickles, dyrektor organizacji Big Brother Watch broniącej prawa do prywatności.

"Parlament nie zakładał i nie przewidywał, że prawo stanie się przyzwoleniem na wyławianie każdej wysyłanej przez nas informacji i zapoznawanie się z jej treścią, dlatego słuszne jest, by agencja GCHQ wytłumaczyła się ze swych działań przed Europejskim Trybunałem" - zaznaczył.

Snowden twierdził, że GCHQ korzystała z realizowanego przez NSA programu PRISM dla obejścia ograniczeń brytyjskiego prawa i że amerykański program przechwytywania danych opiera się na dostępie do tajnych kodów największych amerykańskich spółek internetowych, a zatem ma globalny zasięg.

Z kolei brytyjski program Tempora umożliwia GCHQ - jak twierdzi Snowden - przechwytywanie danych przesyłanych przez podwodne kable. Doniesienia sugerują, że GCHQ ma "dzienną moc przerobową" rzędu 21 PB (petabajtów), co jest odpowiednikiem przesłania zawartości British Library 192 razy w ciągu 24 godzin.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 21.06.2024
    GBP 5.1291 złEUR 4.3331 złUSD 4.0527 złCHF 4.5437 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement