Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Media: Skepticism about the possibility of fighting Islamism

Media: Skepticism about the possibility of fighting Islamism
Zdaniem wielu komentatorów, Francja nie dysponuje prawem, które zezwoliłoby na skuteczną walkę z separatyzmem i radykalizmem. (Fot. Getty Images)
After promises from the French authorities that they would tackle terrorism and the subversive activities of Islamists, commentators in the country pointed out that the rule of law creates a situation in which 'Islamists draw knives against us and we hand them a shield.'
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Oddając dwa dni temu wieczorem hołd brutalnie zamordowanemu przez islamistę nauczycielowi, prezydent Francji Emmanuel Macron powtórzył, że do skutku przeprowadzone będą akcje przeciwko radykalnemu islamizmowi politycznemu.

Podczas gdy niektórzy politycy wzywają do zmian w konstytucji, eksperci uważają, że oprócz ustawy zasadniczej skuteczną walkę z islamizmem hamują traktaty i prawo unijne.

W komentarzu dziennika "Le Figaro" zatytułowanym "Francuska tragedia" Vincent Tremolet de Villers wzywa, by "państwo prawa nie stało się zagrożeniem dla niewinnych i kamizelką kuloodporną dla winnego". "Islamiści – wskazuje publicysta - używają arsenału prawnego na swoją korzyść i przeciw tym, których chcą zniszczyć. Wyciągają przeciw nam kałasznikowy i noże, a my im podajemy tarczę".

W tym samym numerze "Le Figaro" Jean-Eric Schoettl, były sekretarz generalny Rady Konstytucyjnej, tłumaczy, że bardzo ścisłe ramy prawne paraliżują możliwości działania władz. "Śmiałe pomysły sposobów walki z islamizmem czy też powstrzymania presji migracyjnej, rozbijają się o mur praw podstawowych" – wskazuje ekspert. Jego zdaniem, "nieuczciwością jest proponowanie posunięć niemożliwych wobec ograniczeń konstytucyjnych i tych, które wynikają z traktatów".

Francja pogrążona jest w żałobie po brutalnym zabójstwie nauczyciela. (Fot. Getty Images)

Schoettl tłumaczy, że władze mają do wyboru przestrzeganie ograniczeń narzucanych przez teksty najwyższych trybunałów krajowych i europejskich albo "mogą walnąć pięścią", modyfikując konstytucję i zrywając, renegocjując lub jednostronnie zawieszając "niektóre z naszych zobowiązań europejskich w imię najwyższego interesu narodowego".

Dyrektor departamentu Opinie i Strategie Przedsiębiorstw instytutu badania opinii IFOP Jerome Fourquet informuje z kolei w "Le Figaro" o "piątej kolumnie dżihadystów czy islamistów, składającej się z kilku tysięcy zradykalizowanych osobników".

W niektórych miejscach "sympatycy radykalnego islamu osiągnęli masę krytyczną", pozwalającą na rozpętanie "konfliktu niskiej intensywności" z instytucjami Republiki, na narzucenie swych zasad na pewnych obszarach. "Ta masa sympatyków" może być "zmobilizowana, żeby na portalach społecznościowych prześladować przeciwników i propagować ideologię" radykalnego islamizmu – wskazuje Fourquet i ostrzega, że te zastępy "podważają fundamenty republikańskiego porządku".

Czytaj więcej:

Francja: Macron broni laicyzmu i zapowiada ustawę przeciwko separatyzmowi

Macron zapowiada nowe prawo i ostrzejsze zasady wobec separatyzmu islamskiego

Francja chce deportować poligamistów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement