Formula 1: Verstappen won in Monte Carlo

Verstappen odniósł 39. zwycięstwo w karierze. (Fot. Getty Images)
Red Bull's defending world champion Max Verstappen won the Formula 1 Monaco Grand Prix, the sixth round of the series, and consolidated his leading position. This is his fourth win this season.

Drugie miejsce na ulicznym torze w Monte Carlo zajął Hiszpan Fernando Alonso z Aston Martina, który stracił do Verstappena 27,921 s. Trzeci był Francuz Esteban Ocon z Alpine - strata 36,990.

Holender, mistrz świata z 2021 i 2022 roku, wygrał w tym sezonie cztery wyścigi - w Bahrajnie, Australii, USA i Monako. W dwóch pozostałych - w Arabii Saudyjskiej i Azerbejdżanie - najlepszy był jego kolega z zespołu Meksykanin Sergio Perez, który w Monte Carlo miał problemy techniczne, wypadł także z toru i został sklasyfikowany na 16. pozycji.

Wczorajszy wyścig był popisem jednego aktora. Verstappen prowadził od startu do mety, nawet przez moment jego pozycja nie była zagrożona. Holender, który dzień wcześniej wywalczył pole position, udowodnił, że jest w wyśmienitej dyspozycji i na torze, na którym wyprzedzanie jest bardzo trudne, nie ma sobie równych.

Za jego plecami po drugie miejsce od początku jechał dwukrotny mistrz świata Alonso, który dotychczas był nazywany w tym sezonie "królem trzecich miejsc". W sobotę w walce o pole position był drugi i taką lokatę utrzymał podczas wyścigu. Przewaga duetu Verstappen - Alonso nad pozostałymi kierowcami momentami przekraczała nawet 20-25 sekund, a Hiszpan nawet przez moment nie był zagrożony możliwością utraty drugiej lokaty.

Alonso po odejściu z ekipy Alpine i przejściu do teamu Aston Martin udowadnia, że pojawiające się w ubiegłym roku opinie o tym, że wiek robi swoje i powinien pomyśleć o sportowej emeryturze, były bezzasadne. Po tym, gdy otrzymał szybszy i bardziej niezawodny samochód, jeździ tak szybko, że może walczyć jak równy z równym z kierowcami Red Bulla czy Ferrari. I coraz częściej z nimi wygrywa.

W klasyfikacji generalnej Alonso jest nadal trzeci, ale jego strata do drugiego Pereza wynosi już tylko 12 pkt.