Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Experts: WHO air quality standards are met in only seven countries in the world

Experts: WHO air quality standards are met in only seven countries in the world
W najbardziej zanieczyszczonym kraju, Pakistanie, poziom PM2,5 jest ponad 14 razy wyższy niż norma WHO. (Fot. ARIF ALI/AFP via Getty Images)
World Health Organisation (WHO) air quality standards for PM2.5 are being met in only seven countries, says Swiss organisation IQAir in an annual report published on Tuesday. These countries are Australia, Estonia, Finland, Grenada, Iceland, Mauritius and New Zealand.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Szacuje się, że zanieczyszczenia powietrza zabijają rocznie około 7 milionów ludzi, więcej niż AIDS i malaria łącznie - przypomniał portal brytyjskiego dziennika "The Guardian".

IQAir, szwajcarska firma prowadząca serwis zbierający i publikujący dane o zanieczyszczeniach, będąca partnerem technologicznym Programu ONZ ds. Środowiska (UNEP), ocenia jakość powietrza na podstawie stężenia szkodliwych dla płuc cząstek zawieszonych w powietrzu - czyli PM2,5 (mających poniżej 2,5 mikrona średnicy).

Długotrwała ekspozycja na "pył zawieszony" może prowadzić do śmiertelnych chorób, w tym raka.

Szósty doroczny raport IQAir jest oparty o wyniki pomiarów z ponad 30 tys. punktów w 134 państwach. Organizacja ostrzega jednak, że nie dysponuje wystarczającą liczbą stacji pomiarowych w Afryce, a w Ameryce Południowej większość sprzętu monitoringowego jest niskiej jakości.

W najbardziej zanieczyszczonym kraju, Pakistanie, poziom PM2,5 jest ponad 14 razy wyższy niż norma WHO, a na kolejnych miejscach znajdują się Indie, Tadżykistan i Burkina Faso - napisali autorzy raportu. Jednak nawet w bogatych i szybko rozwijających się państwach postęp w ograniczaniu zanieczyszczenia powietrza jest zagrożony.

Kanada, od dawna uważana za kraj o najczystszym powietrzu w zachodnim świecie, w zeszłym roku spadła z podium z powodu rekordowych pożarów lasów. W rezultacie długotrwałej pożogi powstały pyły, które prądy powietrza rozniosły po całej Ameryce Północnej.

Powietrze pogorszyło się również w Chinach, w których po pandemii Covid-19 wzrosła aktywność gospodarcza, a wraz z nią (o 6,5 proc.) poziom zanieczyszczenia.

Dyrektor generalna IQAir na Amerykę Północną Glory Dolphin Hammes stwierdziła, że kraje powinny podjąć działania, by mieszkańcy miast byli mniej zależni od samochodów, by ograniczyć wpływ dymów z pożarów i szybciej odejść od paliw kopalnych. "Dzielimy atmosferę ze wszystkimi na świecie" - podkreśliła.

Czytaj więcej:

Londyn "najgorszym miastem na świecie" pod względem zanieczyszczenia powietrza przez lotnictwo

W Europie powietrze jest coraz czystsze, ale nadal nie idealne

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement