Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

By 2030, high-speed rail travel in the EU will double

By 2030, high-speed rail travel in the EU will double
Unia Europejska chce postawić na szybką, ekologiczną kolej. (Fot. Getty Images)
In line with the goals of the Sustainable Mobility Strategy, one hundred cities will be climate neutral by 2030 and high-speed rail journeys in the EU will be doubled. Cities and regions will need to invest to develop sustainable transport, according to a study by a European Parliament research center.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W grudniu 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła strategię na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności, której celem jest odbudowa unijnego sektora transportu, poważnie dotkniętego skutkami pandemii koronawirusa, a także przekształcenie go w taki sposób, aby - odpowiadając ambicjom Europejskiego Zielonego Ładu i celom strategii cyfrowej UE - stał się bardziej ekologiczny i odporny na przyszłe kryzysy.

W strategii Komisja Europejska zdefiniowała zestaw "kamieni milowych", do których aspiruje. Zakładają one m.in., że do 2030 r. na drogach europejskich użytkowanych będzie co najmniej 30 mln samochodów o zerowej emisji, 100 miast osiągnie neutralność dla klimatu, a przejazdy szybkiej kolei zostaną podwojone (w porównaniu z 2015 r.). Strategii towarzyszy dokument wspierający oraz plan działania w zakresie legislacji.

W raporcie poświęconym realizacji strategii na na poziomie lokalnym ośrodek badawczy PE wskazał, że "cele zawarte w strategii mają zostać osiągnięte poprzez wzmocnienie istniejących przepisów, proponowanie nowych, a także zapewnianie instrumentów wsparcia i poradnictwa".

W raporcie przyjrzano się wsparciu, jakie KE zapewnia władzom lokalnym i regionalnym w zakresie przechodzenia na mobilność bezpieczną dla klimatu. Jak przypomniano, "finansowanie unijne dla projektów transportowych w latach 2021-2027 będzie kontynuowane zgodnie z wytycznymi z lat 2014-2020 - z pewnymi zmianami".

Eksperci zwrócili także uwagę, że "choć unijna polityka spójności zajmuje się nierównościami regionalnymi i obejmuje wszystkie regiony UE, oferuje niewiele, jeśli chodzi o ustrukturyzowane podejście do regionów o niskiej gęstości zaludnienia i wyludniających się".

"Zapewnienie łączności i dostępu do transportu publicznego w takich miejscach jest trudne i kosztowne. Uzależnienie od samochodów, starzejące się społeczeństwa i migracje ludności w kierunku obszarów miejskich dodatkowo komplikują sytuację. Obszary peryferyjne - ze względu na swoją lokalizację i odległość od ośrodków gospodarczych - muszą borykać się z wyższymi kosztami podróży, a jednocześnie nie odnoszą korzyści w takiej skali, jak bardziej zaludnione tereny" - stwierdzili.

Według autorów raportu, KE "nalega, aby mobilność była dostępna i przystępna cenowo dla wszystkich i planuje ująć ten aspekt w ramach długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich". 

Czytaj więcej:

Koleją z Polski do Brukseli bez przesiadki

Stare i niebezpieczne auta trafiają z UE do biednych krajów

NATO: "Zmiany klimatyczne powodują, że świat jest mniej bezpieczny"

Węgry: Szybka kolej Warszawa-Budapeszt może dotrzeć również do Wiednia

WWF: W ostatnich 20 latach na świecie odrosły lasy wielkości Francji

IEA: Emisja CO2 w 2023 r. będzie największa w historii

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 23.05.2024
    GBP 5.0113 złEUR 4.2699 złUSD 3.9394 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement