Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bruegel's Wolff: Brexit will improve EU cooperation

Bruegel's Wolff: Brexit will improve EU cooperation
Kraje UE muszą być jednomyślne podczas negocjacji. (Fot. Thinkstock)
European defense cooperation can definitely improve following Brexit says Guntram Wolff, Director at the Brussels-based research group Bruegel. But he also told Daybreak Europe's Manus Cranny and Caroline Hepker that Brussels will have to step up when it comes to closer financial integration.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zdaniem Wolffa, próba odpowiedzi na pytanie, czy 27 państwom UE - zgodnie z deklaracjami - uda się utrzymać jedność w negocjacjach z Londynem, "przypomina wróżenie ze szklanej kuli".

"Poszczególne kraje oczywiście mają różne interesy, ale nie mogą wszystkie prowadzić odrębnych negocjacji z Brytyjczykami" - ocenił Wolff.

Jego zdaniem słuszny jest argument, na który wskazują szefowie unijnych instytucji, że "jeśli chcemy mieć dobre i poważne porozumienie nie tylko w sprawie warunków Brexitu, ale i w sprawie przyszłych relacji z Wielką Brytanią, to musi być ono oparte na jednomyślności" 27 państw.

Przykładem takich specyficznych interesów w relacjach z Wielką Brytanią są priorytety Irlandii, której zależeć będzie na uregulowaniach dotyczących granicy z Irlandią Północną, mającą stać się zewnętrzną granicą UE, oraz na przyjęciu rozwiązań dotyczących dostępu do brytyjskiego rynku pracy dla Irlandczyków. "Dla Irlandii sprawa dostępu do rynku pracy na pewno będzie w negocjacjach dużo ważniejsza niż np. dla Hiszpanii" - ocenił Wolff.

"Wydaje się, że na przykład dla Polski priorytetem będzie zagwarantowanie praw polskich pracowników w Wielkiej Brytanii. Natomiast z niemieckiego punktu widzenia ważne będzie uzgodnienie z Wielką Brytanią umowy zakładającej bliskie relacje handlowe i w sferze bezpieczeństwa" - ocenił Wolff.

Z kolei w interesie Francuzów mogą być takie uzgodnienia, które przyciągną sektor finansowy z powrotem do Paryża - dodał.

Zdaniem eksperta poszczególne kraje będą głośno mówić o swoich specyficznych interesach w związku z negocjacjami w sprawie Brexitu i przyszłych relacji z UE. "Ale będą to robić za pośrednictwem głównego negocjatora unijnego Michela Barniera" - ocenił.

Wskazał, że na końcu dla przyjęcia porozumienia o warunkach Brexitu potrzebna jest zgoda wzmocnionej kwalifikowanej większości państw UE (72 proc. krajów, zamieszkanych przez 65 proc. ludności UE), z kolei umowa o kształcie przyszłych relacji z Wielką Brytanią jako państwem trzecim będzie już wymagać jednomyślności.

"Gdyby powstało poczucie, że jakiś kraj ma specjalne warunki z Wielką Brytanią, to jednomyślność może być pod znakiem zapytania" - ocenił ekspert. Nie wykluczył też, że być może także Brytyjczycy będą próbowali grać różnicą interesów, by osłabić UE w negocjacjach. "Ale powinni tu być bardzo ostrożni" - uważa Wolff.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 21.05.2024
    GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement