Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

British minister for "Rzeczpospolita": Putin did not surprise the British

British minister for "Rzeczpospolita": Putin did not surprise the British
Tom Tugendhat został zapytany w wywiadzie także o kwestię Brexitu i ewentualnego powrotu do UE. Polityk wykluczył taką możliwość. (Fot. Getty Images)
The United Kingdom is safe from Russia, British Security Minister Tom Tugendhat emphasized in an interview with 'Rzeczpospolita'.
News available in Polish

Tugendhat został zapytany w wywiadzie o to, czy Zjednoczone Królestwo teraz też da innym przykład i przekaże Ukrainie myśliwce czwartej generacji.

"Premier Rishi Sunak wyraził się jasno, że w tej chwili czegoś takiego nie rozważamy. Koncentrujemy się na szkoleniu ukraińskich żołnierzy w obsłudze czołgów" - odpowiedział brytyjski polityk.

Dopytywany, kiedy Challengery zaczną brać udział w działaniach wojennych, Tugendhat odparł, że Challengerów jest 14, leopardów wielokrotnie więcej. "To one mają więc znaczenie podstawowe. Wszystkie powinny trafić na front jednocześnie" - ocenił.

Wielka Brytania przekazała Ukrainie 14 nowoczesnych czołgów Challenger (na zdjęciu). (Fot. Getty Images)

Pytany o kondycję sił zbrojnych królestwa, minister ds. bezpieczeństwa odparł: "Od lat sprzeciwialiśmy się budowie Nord Stream 2, nadmiernemu poleganiu na współpracy gospodarczej z państwami totalitarnymi. Tak, jak Polska byliśmy zaniepokojeni inwestycjami Huaweia. Przestrzegaliśmy przed rosnącą aktywnością Rosji w Europie, której doświadczyliśmy i u nas: myślę tu o zabójstwie Aleksandra Litwinienki i próbie zabójstwa Skripalów".

"Znajduje to też odzwierciedlenie w wydatkach wojskowych, które przynajmniej od dziesięciu lat nie spadały poniżej 2 proc. PKB. Szacowanie naszego potencjału obronnego na podstawie liczby żołnierzy nie ma sensu, bo każdy z nich może dziś znacznie więcej niż choćby dwie dekady temu" - dodał.

"Tylko w ostatnich latach wprowadziliśmy do służb dwa nowe lotniskowce, zamówiliśmy F-35, zmodernizowaliśmy nasze siły jądrowe. Nie obawiamy się więc rosyjskich sił zbrojnych, które okazały się zresztą skorumpowane i o wiele słabsze, niż sądzono" - podkreślił Tugendhat.

Brytyjski minister zwrócił uwagę na wysokie wydatki Wielkiej Brytanii na zbrojenia. Na zdjęciu: myśliwce F35, które niedawno nabyło Zjednoczone Królestwo. (Fot. Getty Images)

Tugendhat został zapytany w wywiadzie o to, czy zmienił zdanie w sprawie Brexitu, bo blisko siedem lat od referendum "rozwodowego" 60 proc. Brytyjczyków uważa, że wyjście z Unii było błędem.

"Nie, trzymam się tamtej decyzji. Ale sondaże mówią też, że Brytyjczycy nie chcą już wracać do tej kwestii, chcą patrzeć w przyszłość" - odpowiedział brytyjski polityk.

Dopytywany, czy Wielka Brytania do Unii już nie wróci Tugendhat zapewnił, że nie. "Będziemy natomiast zacieśniali naszą współpracę, wychodząc od tego, co możemy Unii zaoferować. Jak nasz rynek finansowy, potencjał obronny, wywiad" - oznajmił.

Pytany, czy Wielka Brytania nie przystąpi do jednolitego rynku, nie pójdzie za przykładem Norwegii, odparł, iż nie sądzi, aby tak się stało. "Będziemy szukali własnego modelu współpracy z Unią, bo Wielka Brytania jest inna. Także w Unii jej relacje z Brukselą były przecież specyficzne" - zauważył Tugendhat.

Czytaj więcej:

Ambasador RP w Londynie: Wojna w Ukrainie zacieśniła relacje polsko-brytyjskie

Politolog: Brexit utrudnił relacje polsko-brytyjskie. Pomogła wojna na Ukrainie

UK: Trzy lata po Brexicie wciąż nie ma przekonania, że przynosi obiecane efekty

    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł

    Sport