Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bicycles outsell cars in most EU countries in 2012

Bicycles outsell cars in most EU countries in 2012
Fot. Getty Images
The European prefer bicycles.Figures from industry bodies indicate that bicycles outsold cars in 26 of the European Union's 28 states in 2012.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
Rower zamiast auta w zeszłym roku wybrali mieszkańcy 26 z 28 krajów członkowskich Zjednoczonej Europy. Tylko we Włoszech kupiono 1,6 mln rowerów, a tylko 1,4 mln aut. W 2011 roku sprzedaż aut spadła we Włoszech do poziomu sprzed prawie pięćdziesięciu lat.

Madryt z kolei ogłosił niedawno plany "zielonej obwodnicy" - 10-kilometrowej pętli ścieżek rowerowych dookoła miasta.

Spośród wszystkich krajów unijnych najmniej zainteresowania kupnem jednośladów wykazali się Belgowie i mieszkańcy Luksemburga. W obu tych krajach w zeszłym roku sprzedano więcej aut niż rowerów.

Rowerem po Londynie
W ciągu ostatnich dziesięciu lat w Londynie liczba osób korzystających z rowerów miejskich wzrosła o 66 procent i wyniosła w 2011 roku pół miliona. Wraz z rosnącą liczbą rowerzystów na drogach stolicy Wielkiej Brytanii dochodzi do coraz większej liczby wypadków. BBC podaje, że tylko w ciągu dwóch tygodni w tym roku zginęło w Londynie sześciu cyklistów. Stawia to pod znakiem zapytania bezpieczeństwo jazdy jednośladem po metropolii.

W miastach nie da się oddychać
Choć Europejczycy zaczęli stwiać na „zielony transport”, wiele unijnych miast zmaga się ze spalinami, hałasem i zanieczyszczeniami - wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). Transport miejski ma wielki wpływ na jakość życia Europejczyków, z których aż trzy czwarte mieszka w miastach - podkreślają autorzy tegorocznej edycji raportu "Transport and Environment Reporting Mechanism" Europejskiej Agencji Środowiska (EEA).

Z problemem zanieczyszczenia miast próbują walczyć ich władze. Coraz częściej przekonuje się mieszkańców do rowerów i transportu publicznego, jednocześnie ograniczając możliwość korzystania z samochodów w mieście. Mimo początkowych oporów, rozwiązania te zyskują z czasem popularność - zauważają autorzy raportu, podając przykład Sztokholmu i wprowadzonej tam opłaty za wjazd do niektórych dzielnic.

Unia przyjazna jednośladom
Na potwierdzenie trendu Copenhagenize Index, podaje, że z poprawą infrastruktury rowerowej w roku 2013 najlepiej poradziły sobie: holenderski Amsterdam (83 punkty) i Utrecht (77 pkt.) oraz Kopenhaga (81 pkt.) w Danii. Hiszpańska Sewilla awansowała w tym zestawieniu na miejsce 4.

Dzięki rozbudowie infrastruktury w ciągu zaledwie kilku lat udział ruchu rowerowego (mierzonego w kilometrach pokonywanych danym środkiem transportu) w ruchu ogólnym wzrósł z 0,5 proc. aż do 7 proc.

EEA zwraca też uwagę na trendy związane z emisjami gazów cieplarnianych pochodzących z transportu drogowego. W uwzględnionym w najnowszym raporcie okresie 2010-2011 emisje te spadły w UE o 0,6 proc. Jednocześnie Europejczycy więcej niż kiedykolwiek latają samolotami. W okresie od 2010 do 2011 r. emisje lotnicze w Europie wzrosły o 2,6 proc.

Złe nawyki
Agencja przypomina jednocześnie, że transport drogowy wciąż jest jednym z głównych źródeł skażenia powietrza w miastach i sprawia, że duża część populacji jest narażona na stężenie zanieczyszczeń przekraczające zarówno średnią unijną, jak i standardy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jak poważny jest to problem, świadczy decyzja ekspertów ONZ, którzy substancje zanieczyszczające powietrze w miastach zaliczyli do związków rakotwórczych.

Naszemu zdrowiu nie sprzyja również hałas. Ponad jedna czwarta mieszkańców Sofii, Luksemburga, Paryża i Tallina jest narażona na nocny hałas uliczny, przekraczający limity wyznaczone przez WHO - wynika z przedstawionych w raporcie EEA danych, pochodzących z badania 17 europejskich stolic.

Autorzy opracowania zwracają też uwagę na pogorszenie jakości życia, wynikające z długiego czasu dojazdu do pracy - jak choćby w Londynie i w Budapeszcie, gdzie ludzie dojeżdżający do pracy najczęściej tracą na to ponad godzinę w jedną stronę.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 21.06.2024
    GBP 5.1291 złEUR 4.3331 złUSD 4.0527 złCHF 4.5437 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement