Bayer breaks records and returns to lead

Bayer Leverkusen idzie jak burza w Bundeslidze. (Fot. INA FASSBENDER/AFP via Getty Images)
Bayer Leverkusen's players defeated crisis-ridden Union Berlin 4:0 and returned to the lead in the German Premier League table. The team led by Spanish coach Xabi Alonso has lost only two points in 11 rounds.

"Aptekarzy" notują najlepszą serię w historii występów w Bundeslidze, w czym duża zasługa skutecznego hiszpańskiego obrońcy Alexa Grimaldo. Były zawodnik Benfiki Lizbona dał wczoraj gospodarzom prowadzenie w 23. minucie, zdobywając szóstego gola w sezonie, a ma też cztery asysty.

31 punktów na 33 możliwe to wyrównanie najlepszego wyniku w historii niemieckiej ekstraklasy, który był dziełem w sezonie 2015/16 Bayernu Monachium, z Josepem Guardiolą w roli szkoleniowca i w składzie z... Alonso.

Ekipa z Leverkusen odzyskała dwupunktową przewagę nad broniącym tytułu Bayernem, który w sobotę wygrał z Heidenheim 4:2. Dwie bramki zdobył Harry Kane, który ma już 17 ligowych goli w tym sezonie. Anglik wpisał się na listę strzelców w 14. i 44. minucie, dwukrotnie po asystach Leroya Sane. Nikomu przed nim w historii Bundesligi nie udało się zdobyć tylu bramek w pierwszych 11 kolejkach.

Gdyby sprowadzony tego lata z Tottenhamu Hotspur za ok. 100 milionów euro Kane utrzymał obecną częstotliwość trafiania do siatki, zakończyłby sezon z ponad 50 bramkami. Rekord należy do Roberta Lewandowskiego, który w rozgrywkach 2020/21 zdobył 41 goli, poprawiając po prawie pół wieku osiągnięcie słynnego Gerda Muellera (40).

Na przeciwnym biegunie jest Union, który w ostatnich latach stale szedł w górę i w tym sezonie zadebiutował w Lidze Mistrzów. W środę przerwał serię 12 porażek, remisując w Napoli 1:1, ale kolejna przegrana w Bundeslidze - dziewiąta z rzędu - kosztowała zespół trenera Ursa Fischera spadek na ostatnią pozycję w tabeli.

Przed rokiem obie jedenastki spotkały się w 13. kolejce i wtedy liderem był... Union, a Bayer plasował się w strefie spadkowej.

"To pokazuje, jaką drogę przeszliśmy. Teraz czas na przerwę na mecze reprezentacji. Mam nadzieję, że wszyscy moi zawodnicy wrócą zdrowi" - podsumował Xabi Alonso.