Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

A breakthrough in EU-UK talks on cooperation. An important agreement was signed

A breakthrough in EU-UK talks on cooperation. An important agreement was signed
Szef Komisji Europejskiej Maros Sefcovic (na zdjęciu) jest zdania, że nowe porozumienie z Brytyjczykami pomoże złamać impas w sprawie rozmów o protokole północnoirlandzkim. (Fot. Getty Images)
An important deal was reached in London yesterday between the UK and the EU on EU access to UK IT systems. As both sides assess, 'the talks created a new basis for negotiations related to the Northern Ireland Protocol'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcovic i szef brytyjskiego MSZ James Cleverly podpisali umowę o współpracy, opisując całe spotkanie jako "serdeczne i konstruktywne". Atmosferę tę oddają zdjęcia z rozmów, na których obaj politycy są uśmiechnięci i zadowoleni.

Obie strony zgodnie stwierdziły, że spotkanie stworzyło "nową podstawę" do negocjacji w sprawie protokołu północnoirlandzkiego. Rozmowy w tej sprawie bez powodzenia toczą się już od października 2021 r.

Politycy zgodzili się, że "choć należy rozwiązać szereg krytycznych kwestii, aby zakończyć impas, osiągnięto pełne porozumienie w sprawie dostępu do brytyjskich systemów IT".

"Zespoły specjalistów UE i Wielkiej Brytanii będą teraz szybko pracować nad określeniem potencjału rozwiązań IT w różnych obszarach na podstawie tego odnowionego porozumienia" - przekazano we wspólnym oświadczeniu.

Sam protokół północnoirlandzki został uzgodniony w ramach umowy o wystąpieniu z UE, aby uniknąć twardej granicy w Irlandii po Brexicie. Pozwala on Irlandii Północnej m.in. pozostać na jednolitym rynku UE. Stwarza to jednak wiele innych problemów - m.in. tworzy granicę na Morzu Irlandzkim między Wielką Brytanią i Irlandią Północną, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa.

Granica ta prowadzi do licznych opóźnień, niedoborów w supermarketach i wzrostu kosztów dla przedsiębiorstw w Irlandii Północnej.

Na początku tego miesiąca unijni politycy wysłali jasne sygnały, które wskazują na złagodzenie stanowiska w sprawie protokołu. Irlandzki premier Leo Varadkar przyznał m.in., że "protokół być może jest zbyt surowy". Dodał, że "po obu stronach popełniono błędy".
 

Czytaj więcej:

Szefowa KE: Możemy znaleźć rozwiązanie sporu o protokół północnoirlandzki

UK: Jeden na trzech wyborców torysów "stracił wiarę w Brexit"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement