Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

One of UK's last Holocaust survivors fears deportation in Brexit EU Settlement Scheme

One of UK's last Holocaust survivors fears deportation in Brexit EU Settlement Scheme
Polka spędziła w UK ostatnie 73 lata życia, gdy trafiła tutaj jako uchodźca. Teraz musi udowadniać, że ma prawo do pozostania. (Fot. Twitter/@lloydhardy)
Irena Jendrycha was liberated from an Austrian concentration camp just 12 minutes before they were to be murdered. She has lived in Dundee most of her adult life but still has not been told whether or not she has a 'right' to stay in the UK.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Irenę Jendrychę i jej matkę dzieliło zaledwie 12 minut od śmierci, gdy obóz koncentracyjny w Austrii, w którym były więzione, został wyzwolony pod koniec II wojny światowej. Teraz 77-latka obawia się o swoją przyszłość po tym, gdy musiała ubiegać się o status osoby osiedlonej w ramach programu EU Settlement Scheme. 

Ostateczny termin składania wniosków przez obywateli UE upłynął 1 lipca. Polka, która 70 lat temu otrzymała status uchodźcy, wciąż jednak nie otrzymała informacji o tym, czy status został jej przyznany - pomimo tego, że od czasu zakończenia wojny nigdy nie wyjechała poza Wielką Brytanię. Z tego powodu nie potrzebowała paszportu.

Swoje życie zawodowe spędziła pomagając wielu potrzebującym mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Podawała m.in. gorące posiłki bezdomnym, a także organizowała zbiórki ubrań i pościeli dla uchodźców. Fakt, że została uratowana z rąk nazistów, nazywa wprost "boską interwencją".

Zanim trafiła do Wielkiej Brytanii, spędziła niemal 5 lat w licznych ośrodkach dla uchodźców we Włoszech, Anglii i Szkocji.

Poseł SNP z okręgu Dundee West - Chris Law - zaapelował już do Borisa Johnsona, aby wziął sprawę Ireny Jendrychy "we własne ręce".

"Kiedy widzę, co dzieje się w otaczającym nas świecie, mam wrażenie, jakby historia się powtarzała i obawiam się, że najgorsze dopiero nadejdzie" - uważa Polka, wskazując na podobieństwa obecnych nastrojów społecznych do tych sprzed II wojny światowej.

Kiedy poproszono ją po raz pierwszy o aplikowanie o settled status, 77-latka "poczuła się wyrzutkiem bez poczucia przynależności".

"Zadawano mi pytanie za pytaniem o moje życie i pracę. W pewnym momencie ktoś powiedział, że faktycznie mogę zostać deportowana, a mieszkam tu od 73 lat" - dodała.

Rzecznik Home Office podkreślił w odpowiedzi na doniesienia prasowe, że wszystkie osoby, które wciąż nie otrzymały decyzji w sprawie przyznania statusu, mają zagwarantowane wszelkie prawa.

"Zdajemy sobie sprawę z sytuacji pani Ireny Jendrychy i kontaktujemy się z nią w celu potwierdzenia jej statusu w Wielkiej Brytanii" - podsumował.

Czytaj więcej:

UK zaostrza prawo. Cztery lata więzienia za próbę przedostania się na Wyspy na pontonie

Media w UK: Wielu seniorów z UE nie złożyło wniosku o settled status

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement