Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

'We will be forced to close': Polish and Czech food stores post-Brexit

'We will be forced to close': Polish and Czech food stores post-Brexit
Czy polskie sklepy przetrwają Brexit? Oto jest pytanie... (Fot. Getty Images)
Rising import costs and falling migration pose a serious threat, but retail entrepreneurs are making plans to adapt.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku polskich sklepów na Wyspach zaczęło przybywać jak grzybów po deszczu. Nasze rodzime produkty, a zwłaszcza wędliny i słodycze, szybko zaczęły bić rekordy popularności także wśród rdzennych mieszkańców Wielkiej Brytanii. A poza Polakami, sklepy z artykułami znad Wisły zakładali też Hindusi i Turcy. Interesy szły dobrze, bo rynek zbytu był ogromny – w Zjednoczonym Królestwie mieszka około miliona Polaków.

Brexit może odwrócić tę kartę, bo eksperci spodziewają się, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii wpłynie na decyzję wielu Polaków o powrocie do kraju. Spadnie więc liczba kupujących polskie artykuły spożywcze i kosmetyki. Dochodzą do tego związane z ich importowaniem koszty, które wpłyną na cenę sprzedawanego towaru.

Wielka Brytania jeszcze do 2019 roku będzie członkiem Unii Europejskiej, ale na Wyspach już obserwuje się skutki Brexitu. Liczba imigrantów netto w zeszłym roku spadła o 49 tysięcy, osiągając w sumie 273 tysiące – informowało Krajowe Biuro Statystyczne.

Taka sytuacja budzi więc pytanie, czy polskie sklepy i artykuły spożywcze znad Wisły przetrwają Brexit? „Anish i Minal Shah przewidują, że takie sklepy się nie utrzymają” - podaje dziennik „The Guardian”, który opisuje właścicieli sklepu sprzedającego towar z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej.

“Do zajęcia się sprzedażą artykułów Europy Środkowej zainspirowała nas klientka ze Słowacji, za jej namową sprowadziliśmy kilka artykułów, które rozeszły się w mgnieniu oka” - twierdzi Anish Shah, który obecnie jest jednym z największych importerów czeskich i słowackich produktów spożywczych.

„Z kolei Margo Kuna zajęła się handlem polską żywnością. Kobieta już odczuwa efekt rosnących kosztów i przewiduje, że około 10% polskich sklepów po prostu zniknie z brytyjskich ulic” - donosi „The Guardian”.

Brytyjski rząd oficjalnie złożył notyfikację o zamiarze opuszczenia Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku, uruchomiając tym proces negocjacji o warunkach Brexitu.

Zgodnie z Traktatem Lizbońskim, Wielka Brytania powinna opuścić UE najpóźniej dwa lata po rozpoczęciu procedury, czyli 29 marca 2019 roku.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 21.05.2024
    GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement