Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"We are not slaves, we can decide to leave the EU"

"We are not slaves, we can decide to leave the EU"
Barnier: "Musimy mieć konkretne rozwiązanie dla Irlandii". (Fot. Getty Images)
We are not slaves in the European Union, we can decide to join the Union, we can also decide to withdraw from it - said the chief EU negotiator for Brexit, Michel Barnier.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Barnier, który uczestniczy w Europejskim Szczycie Regionów i Miast w Bukareszcie, zaznaczył, że wyjście z UE to wyłącznie wola społeczeństwa, suwerena, a społeczeństwo brytyjskie opowiedziało się za Brexitem.

Największą część swojego ponadgodzinnego wystąpienia Barnier poświecił kontrowersyjnemu mechanizmowi awaryjnemu dotyczącemu Irlandii (ang. backstop). "Kwestia irlandzka jest powodem impasu w Izbie Gmin i jest powodem, dla którego porozumienie z UE ws. Brexitu nie zostało zatwierdzone przez brytyjski parlament" – zauważył Barnier.

Podkreślił przy tym, że kwestia granicy nie jest teoretyczna i nie jest to kwestia dogmatów. "Można by powiedzieć: panie Barnier, proszę być bardziej elastycznym, ale w Irlandii chodzi o pokój, o stabilność całej wyspy" – wskazał unijny negocjator. Dodał, że pozostająca w UE Irlandia i Irlandia Północna od 20 lat starają się odbudować pokój, co wymaga intensywnej pracy, dlatego nie może tam ponownie powstać granica.

Barnier zwrócił uwagę, że w momencie gdy tylko Irlandia Północna opuści UE, unię celną i wspólny rynek, pojawi się nowa granica wspólnego rynku przechodząca przez środek wyspy. Natomiast UE ma obowiązek ochrony jednolitości rynku, kontroli wszystkich produktów, które się na nim znajdują.

"Musimy kontrolować te produkty w trzech aspektach: bezpieczeństwa konsumentów, bezpieczeństwa żywnościowego, musimy też walczyć z chorobami odzwierzęcymi i te kontrole odbywają się na wszystkich granicach, niezależnie od tego, czy to jest Polska, Portugalia czy Grecja. Wszystkie granice zewnętrzne Unii Europejskiej są miejscami, gdzie kontroluje się produkty, aby chronić konsumentów" – zaznaczył.

Dodał, że produkty, które trafiają do UE, są też kontrolowane pod względem podatkowym i celnym, aby chronić "nasz budżet" i "nasze przedsiębiorstwa". "Kontrolujemy produkty, aby odpowiadały naszym normom i standardom, które obowiązują wszystkich naszych producentów" – oświadczył.

Zaznaczył też, że granica to kwestia, którą należy rozwiązać i w której UE musi się porozumieć z Wielką Brytanią, tak aby "tej granicy nie było w naszych przyszłych relacjach".

"Musimy mieć konkretne rozwiązanie dla Irlandii, aby uniknąć ponownego powstania granicy, w tym wszelkie środki techniczne do dokonywania tych kontroli w sposób niematerialny na przykład. Na razie nie potrafimy tego zrobić, dlatego musimy znaleźć trwałe rozwiązanie, co przewidujemy w umowie rozwodowej, tak aby cała Wielka Brytania pozostała przez okres przejściowy częścią unii celnej, i jest to rozwiązanie, które przyjąłem w procesie negocjacji" – zaznaczył Barnier.

Dodał, że rozwiązanie to zostało zaproponowane przez samych Brytyjczyków, ale część z nich je odrzuca, mówiąc, że UE chce, żeby Wielka Brytaniapozostała w unii celnej bezterminowo. "To jest źródło konfliktu w Izbie Gmin i on tam musi zostać rozwiązany" – oświadczył.

Wczoraj brytyjska Izba Gmin przyjęła rządowy projekt uchwały wzywający do podjęcia próby opóźnienia Brexitu do co najmniej 30 czerwca w razie przyjęcia umowy wyjścia z UE lub nawet dłuższego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą.

Zgodnie z procesem opisanym w artykule 50. traktatu UE, Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę 29 marca, czyli za dwa tygodnie. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement