Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Riots in Netherlands cities after Morocco's promotion to the quarter-finals of the World Cup

Riots in Netherlands cities after Morocco's promotion to the quarter-finals of the World Cup
Kibice drużyny Maroka na ulicach Amsterdamu. (Fot. PAP/EPA/NIEUWSFOTO.NL)
Police evacuated the Mercatorplein in Amsterdam and the Kruisplein in Rotterdam due to the riots that broke out in these squares after Morocco's promotion, following its victory over Spain, to the quarter-finals of the World Cup in Qatar, media reported last night. Officers also had to intervene in The Hague, where three people were detained.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Sensacyjna porażka hiszpańskiej reprezentacji spowodowała wybuch entuzjazmu kibiców marokańskiej drużyny w wielu holenderskich miastach. Z informacji mediów wynika, że najbardziej niebezpiecznie było w stolicy, a także w Hadze i Rotterdamie. Wszędzie tam musiała interweniować policja.

Setki młodych ludzi, w większości arabskiego pochodzenia, zgromadziły się na Mercatorplein w Amsterdamie. Rzeczniczka policji w Amsterdamie przekazała portalowi RTL Nieuws, że rzucają oni fajerwerkami w autobusy, a także tańczą na samochodach.

Stołeczna policja napisała wieczorem na Twitterze, aby wszyscy opuścili Mercatorplein i dodała, że funkcjonariusze będą "działać przeciwko przestępcom". Na miejsce przybyła specjalna jednostka policji z psami i armatką wodną. Plac został zamknięty i - jak podaje rozgłośnia NPO radio 1 - "wiele osób zostało aresztowanych".

Podobnie napięta sytuacja miała miejsce na Kruisplein w Rotterdamie; tam również policja ewakuowała plac w centrum miasta.

Portal NOS podał wieczorem, iż policja zatrzymała w Hadze trzy osoby. Stało się to po tym, jak funkcjonariusze nakazali opuszczenie Schilderswijk, gdzie zebrały się setki kibiców Maroka, a część osób odmówiła rozejścia się.

Z informacji portalu wynika, iż niespokojnie było w Bredzie na południu kraju oraz w Utrechcie w środkowej Holandii.

W czwartek w kilku holenderskich miastach, m.in. Amsterdamie i Hadze, wybuchły zamieszki po zwycięstwie Maroka nad Kanadą podczas mistrzostw świata w piłce nożnej. W Hadze policja zatrzymała sześć osób, jeden funkcjonariusz został ranny.

Wcześniej doszło do starć sił bezpieczeństwa z agresywnymi kibicami po meczu Maroko-Belgia. Konieczna była interwencja specjalnych oddziałów policji, aby opanować agresywnych kibiców zwycięskiego zespołu w Amsterdamie, Hadze i Rotterdamie. Zatrzymano kilka osób, a dwóch rannych policjantów trafiło do szpitala.

Czytaj więcej:

Największe banki Niderlandów będą wspólnie badać wszystkie transakcje powyżej 100 euro

Holandia: Rośnie liczba bezdomnych. Jest ich o jedną czwartą więcej niż w 2021 r.

Władze Amsterdamu zniechęcają do przyjazdu turystów szukających seksu, narkotyków i alkoholu

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement