Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sondaż CBOS: Co było najważniejszym wydarzeniem 2023 r. w Polsce i na świecie?

Sondaż CBOS: Co było najważniejszym wydarzeniem 2023 r. w Polsce i na świecie?
Dla większości badanych wybory 15 października były najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku. (Fot. Getty Images)
Wybory parlamentarne oraz ich rezultat: odsunięcie PiS od władzy, przejęcie władzy przez opozycję i powołanie rządu Donalda Tuska to najważniejsze wydarzenia 2023 r. według 65 proc. uczestników sondażu CBOS. Za najważniejsze wydarzenia w świecie badani uznali wojnę na Ukrainie i wojnę w Strefie Gazy.
Reklama
Reklama

Jak co roku w styczniu CBOS zapytał respondentów o wydarzenie minionego roku, które było najważniejsze dla Polski, oraz takiego, które – według nich – było najistotniejsze w skali międzynarodowej. 

Jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenie minionego roku dla Polski, 65 proc. uczestników badania wskazało na wybory parlamentarne, koniec rządów PiS, zmianę rządu i przejecie władzy przez Donalda Tuska.

1,3 proc. wskazało na rekordową frekwencję wyborczą jako na ewenement godny tytułu najważniejszego wydarzenia zeszłego roku, w tym kontekście wymieniano też październikowy marsz Miliona Serc.

Jak wskazuje CBOS w omówieniu wyników sondażu, "pozostałe wydarzenia mające miejsce w kraju w zeszłym roku zeszły zupełnie na dalszy plan".

Jeśli chodzi o wydarzenia 2023 r. w świecie, 27,1 proc. ankietowanych wskazało na wojnę na Ukrainie, a 23,2 proc. mówiło o wojnie Hamasu z Izraelem i wojnie w Strefie Gazy. 7 proc. mówiło ogólnie o wojnie, wojnach na świecie, niepokoju geopolitycznym i napięciu militarnym.

"W sumie zatem prawie trzy piąte Polaków (57,3 proc.) wskazało wojnę lub wojny jako najważniejsze wydarzenie 2023 roku" - podsumowuje CBOS.

33,3 proc. badanych nie umiało wskazać żadnego wydarzenia, które było najważniejsze dla świata w 2023 r., a 6,4 proc. stwierdziło, że żadne wydarzenie na świecie na miano wydarzenia roku nie zasłużyło.

Badanie zrealizowano od 11 do 21 stycznia 2024 r. na próbie liczącej 1 015 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Czytaj więcej:

Sondaż: Polacy wybrali polityka roku 2023 w Polsce i na świecie

CBOS: Samopoczucie Polaków się poprawia. Panowie bardziej zadowoleni z życia niż panie

Sondaż: Co odczuwają Polacy na myśl o sytuacji w kraju?

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.04.2024
  GBP 5.0007 złEUR 4.2666 złUSD 3.9983 złCHF 4.3805 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama