Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Co 5. londyńczyk ma problemy z zakupem podstawowych produktów przez braki w sklepach

Co 5. londyńczyk ma problemy z zakupem podstawowych produktów przez braki w sklepach
Półki w wielu londyńskich supermarketach coraz mocniej świecą pustkami. (Fot. Getty Images)
Nawet 1 na 5 londyńczyków nie był w stanie uzyskać dostępu do podstawowych artykułów spożywczych w ciągu ostatnich dwóch tygodni z powodu niedoborów spowodowanych kryzysem w brytyjskim łańcuchu dostaw - wynika z nowych badań przeprowadzonych przez ekspertów ds. zarządzania dostawami Urbantz.

Reklama
Reklama

Brytyjska stolica została tym samym drugim - po północnym wschodzie Anglii - regionem, w którym braki zauważalne są najbardziej. 

Jak wyjaśniono, w badaniu wykorzystano oficjalne dane z Krajowego Biura Statystycznego (ONS), aby oszacować odsetek osób, które nie miały dostępu do podstawowych artykułów żywnościowych od 22 września do 3 października.

Z analizy wynika, iż w wyniku ograniczonego wyboru w sklepach, 12 proc. londyńczyków dokonało mniejszych zakupów żywności niż zazwyczaj. Co 5. osoba przynajmniej raz miała problem z zakupem podstawowego produktu spożywczego, a co 6. nie mogła znaleźć tańszego zamiennika określonej rzeczy.

Jak dodano, w badanym okresie niemal 20 proc. mieszkańców Londynu nie mogło z kolei znaleźć paliwa na stacjach.

Wielka Brytania boryka się z problemami logistycznymi od dwóch miesięcy w związku z rekordowym niedoborem kierowców samochodów ciężarowych. Obecnie szacuje się, że brakuje co najmniej 100 tys. kierowców. 

Praktycznie wszystkie branże borykały się z efektem tych niedoborów; spowodowały one także opóźnienia w dużych portach takich jak Felixstowe. Obecnie wciąż wiele supermarketów ma problemy zaopatrzeniowe, bo nie ma komu dowieźć produktów z farm i magazynów.

Sytuacja jest daleka od powrotu do normalności. Przedstawiciele brytyjskiego przemysłu ostrzegli przedwczoraj, że "niedobory wciąż są obecne" - pomimo zapewnień rządu, iż sytuacja nie pogorszy się w czasie świąt, kiedy popyt będzie dużo większy.

Ian Wright z Food and Drink Federation podkreślił, że "w kraju jest wystarczająca ilość żywności", ale "istnieje problem z jej dostawą na półki".
 

Czytaj więcej:

Tych produktów może zabraknąć na święta w UK

Rishi Sunak: Ministrowie robią, co mogą, aby zapobiec brakom w sklepach

Kolejne produkty, których może zabraknąć w UK na świeta to tarty i placki

  Komentarze
  • RobertL
   22 października 2021, 17:46

   Kto to wszystko wymyśla

  • Janusz R
   22 października 2021, 18:21

   To sa bzdury,zeby ludzie zapasy robili i wiecej kasy wydawali,a jezeli ktos ma problemy z zakupem podstawowych produktow to tylko dlatego ze ludzi juz nie stac na to zeby kupowac pelne koszyki i pozniej wyrzucac,

  • Ha
   22 października 2021, 18:26

   To ja chyba jestem albo co 1,2,3,4,6,7.. londyńczyk ale nigdy co piąty! Wyobraźnia autora na 6+

  • Mika UK
   22 października 2021, 18:57

   A gdzie to tak. Sklepy pełne. Normalnie kupuje co chce. Nawet udało mi się imprezę zorganizować i niczego nie brakło. Przestańcie przekazywać fałszywe informacje bo dziennikarstwo nie na tym polega

  • Londynczykkkk
   22 października 2021, 19:28

   Ja bylem dzis w lidlu i nic nie brakowalo a od kurczakow polki sie uginaly !!!!!!

  • Gaston
   22 października 2021, 21:19

   to zapowiedz nadchodzacej hiperinflacji. bank centralny uk uwaza ze moze drukowac ile chca i jak dlugo chce pieniadze bez inflacyjnie. Wszystko jest jednak do czasu.

  • Baret
   22 października 2021, 23:05

   Przestanicie pier….c w sklepach wszystko jest.
   W UK wszystkiego brakuje a £ idzie do gory dziwne

  • Baza
   22 października 2021, 23:13

   Widocznie co 5 londynczyk jest niedorozwinięty

  • Co 5ty Londynczyk to ja!!
   23 października 2021, 10:54

   Bylem ostatnio w sklepie i chcialem kupic mikolajowe ubranka dla siekieratek ale polki puste...zjezdzilem caly londyn i nic.Mysle ze to przez brak kierowcow.

  • Wynrywao patologii z PL
   23 października 2021, 11:13

   Jak widzicie Londynek polska patologia kupuje wszystko w sklepach im niczego nie brakuje ony majom śmietana masło chleb czyli ony majom wszystko co trza.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama