Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Izrael: Wykryto pierwszy przypadek odmiany koronawirusa AY4.2 zidentyfikowanej w UK

Izrael: Wykryto pierwszy przypadek odmiany koronawirusa AY4.2 zidentyfikowanej w UK
Obecnie nic nie wskazuje na to, aby podwariant Delty (AY4.2) był bardziej groźny, ale izraelskie władze zamierzają się jemu przyjrzeć. (Fot. Getty Images)
Pierwszy przypadek AY4.2, nowej odmiany wariantu koronawirusa Delta zidentyfikowanej w Wielkiej Brytanii, wykryto u 11-letniego chłopca z Izraela po jego powrocie z Mołdawii – poinformował portal The Times of Israel.

Reklama
Reklama

Nastolatek już na lotnisku miał pozytywny wynik testu na Covid-19 wraz z rozpoznaniem nowego podwariantu koronawirusa. Chłopiec został natychmiast skierowany na kwarantannę.

Brytyjskie służby sanitarne podały, że nie ma dowodów na to, by to właśnie odmiana Delty AY4.2 odpowiadała za utrzymujące się na Wyspach wysokie wskaźniki zakażeń – dziennie ponad 50 tys. potwierdzonych przypadków infekcji.

"Rząd uważnie przygląda się wariantowi AY4.2. Dotychczas brak dowodów na jego łatwiejsze rozprzestrzenianie się" – poinformował rzecznik premiera Borisa Johnsona.

Były szef amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków Scott Gottlieb wezwał do "przeprowadzenia badań nad subwariantem". Ministerstwo zdrowia Izraela planuje specjalne spotkanie poświęcone nowemu, niepokojącemu szczepowi koronawirusa.

Delta AY4.2 została po raz pierwszy zidentyfikowana w kwietniu 2020 roku. Ma dwie mutacje kolców występujące także w innych wariantach koronawirusa. Do tej pory wykryto poza Wielką Brytanią trzy przypadki zakażenia spowodowanego tą odmianą, wszystkie w Stanach Zjednoczonych – wyjaśnił prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki w University College London.

Sytuacja z AY4.2 nie jest porównywalna z pojawieniem się wariantów Alfa i Delta, które okazały się znacznie łatwiej przenoszone i bardziej zakaźne od wcześniej znanych odmian koronawirusa – uspakaja prof. Balloux.

Czytaj więcej:

Niedzielski: Apogeum czwartej fali w listopadzie albo w grudniu

BioNTech: W 2022 r. będzie potrzebna nowa szczepionka na Covid-19

Badania: Skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech wyraźnie spada po 6 miesiącach

  Komentarze
  • Halina
   20 października 2021, 13:47

   To straszna wiadomość ,nie wiem czy już zacząć sie bać ,czy trochę poczekać .Serio to przygotowywuja nas do następnych restrykcji ,jeszcze nie osiągneli zamierzonego planu

  • Sprawiedliwy
   20 października 2021, 14:11

   Znów się zaczyna mieszanie w głowach.

  • Sowa
   20 października 2021, 14:32

   "Nastolatek już na lotnisku miał pozytywny wynik testu na Covid-19 wraz z rozpoznaniem nowego podwariantu koronawirusa". BZDURA testy na lotnisku nie pokazuja wariantow, sa to zwykle testy z dwoma lub jedna kreska, jak ciazowe. Znowu planuja restrykcje i downy. Chca nas dobic podatkiem od zakupow w sieci. Czyli sklepy zamkniete, ale za kare, ze kupujesz online to nowy tax

  • Profesor bollocks
   20 października 2021, 16:58

   Tylko zfraszczyzowane żeby brzmiało jak bollocks

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.01.2022
  GBP 5.4934 złEUR 4.5697 złUSD 4.1048 złCHF 4.4086 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama