Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badania: Skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech wyraźnie spada po 6 miesiącach

Badania: Skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech wyraźnie spada po 6 miesiącach
Jak zauważyli naukowcy, o ile odporność na koronawirusa po szczepionce Pfizera po 6 miesiącach spada, o tyle ochrona przed hospitalizacją wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. (Fot. Getty Images)
Skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19 spada po pół roku od podania drugiej dawki do 47 proc. z 88 proc. – poinformowała Agencja Reutera, powołując się na najnowsze wyniki badań.
Reklama
Reklama

Analiza zebranych danych wykazała jednocześnie, że skuteczność szczepionki w zapobieganiu śmierci wskutek zakażenia i skuteczność ochrony przed ciężkim przebiegiem Covid-19, wymagającym hospitalizacji, utrzymuje się na wysokim poziomie 90 proc. przez minimum sześć miesięcy, także w przypadku infekcji wariantem Delta.

Naukowcy z Pfizer i Kaiser Permanente przeanalizowali elektroniczną dokumentację medyczną około 3,4 miliona osób z okresu między grudniem 2020 roku – kiedy szczepionka stała się dostępna – a sierpniem 2021 roku.

Zdaniem specjalistów, spadek efektywności szczepionki wynika ze słabnącej skuteczności preparatu, a nie większej zaraźliwości i agresywności kolejnych mutacji koronawirusa.

"Nasze badania uwzględniające różne warianty wirusa wyraźnie pokazują, że szczepionka Pfizer/BioNTech jest skuteczna przeciwko wszystkim obecnym odmianom, w tym Delta" – poinformował Luis Jodar, dyrektor medyczny koncernu Pfizer.

Skuteczność preparatu wobec wariantu Delta wynosi 93 proc. po pierwszym miesiącu, a po czterech miesiącach spada do 53 proc. W przypadku innych wariantów koronawirusa efektywność szczepionki obniża się do 67 proc. z początkowych 97 proc.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła na stosowanie trzeciej przypominającej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech u osób starszych i będących w grupie wysokiego ryzyka zakażeniem SARS-Cov-2. Decyzja w sprawie całej populacji wymaga uzupełnienia posiadanych danych naukowych.

Czytaj więcej:

Pfizer: Nasza szczepionka jest bezpieczna nawet dla 5-latków

Pfizer rozpoczął testy z lekiem doustnym przeciw Covid-19

  Komentarze
  • Kowallo32
   5 października 2021, 23:05

   No prosze coz za niespodzianka!!!! Szczepionka na bezobjawowa chorobe przestaje dzialac po 6 miesiacach!!!! Czy ktos jeszcze wierzy w te brednie??

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.05.2022
  GBP 5.4735 złEUR 4.6366 złUSD 4.3832 złCHF 4.5061 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama