Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"The Sun"o Pileckim: "Jego niewiarygodna odwaga nie została wykorzystana"

"The Sun"o Pileckim: "Jego niewiarygodna odwaga nie została wykorzystana"
"Żołnierz-bohater zdecydował, że jedynym sposobem na poznanie prawdziwych okropności Auschwitz jest przekonanie się o tym na własne oczy". (Fot. Wikipedia)
Postać rotmistrza Witolda Pileckiego przybliżył wczoraj swoim czytelnikom brytyjski dziennik 'The Sun'. W niedzielę minęło 81 lat od czasu, gdy Pilecki dał się aresztować, aby trafić do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.
Reklama
Reklama

"Żołnierz-bohater zdecydował, że jedynym sposobem na poznanie prawdziwych okropności Auschwitz jest przekonanie się o tym na własne oczy - dlatego zgłosił się na ochotnika do obozu koncentracyjnego. Polski oficer Witold Pilecki doniósł aliantom o brutalności, której był świadkiem - ale jego niewiarygodna odwaga nie została wykorzystana, bo wielu uważało, że jego raporty były zbyt przerażające, aby mogły być prawdziwe" - pisze o Pileckim "The Sun".

Gazeta wyjaśnia, że wkrótce po tym, jak rozpoczęła się brutalna okupacji Polski, Niemcy zaczęli wysyłać wszystkich, których uznali za zagrożenie, do obozów takich jak Auschwitz, a docierające stamtąd informacje o torturach przerażały polski ruch oporu.

"Dlatego Polacy, którzy wciąż walczyli, zdecydowali, że trzeba wysłać kogoś, kto zorganizuje ruch oporu i opowie całemu światu o niewyobrażalnych okrucieństwach. Oficer kawalerii Pilecki, zagorzały patriota i gorliwy katolik, zgłosił się na ochotnika, zostawiając żonę i dzieci, na misję, która na pierwszy rzut oka była samobójstwem" - opisuje "The Sun".

Wkrótce po tym, jak rozpoczęła się brutalna okupacji Polski, Niemcy zaczęli wysyłać wszystkich, których uznali za zagrożenie, do obozów takich jak Auschwitz. (Fot. Galerie Bilderwelt/Getty Images)

Dziennik informuje, że w obozie Pilecki rozpoczął dokumentowanie zbrodni, które widział, oraz organizowanie ruchu oporu, a gdy w 1942 roku okazało się, iż w obozie powstały komory gazowe, w których prowadzona jest masowa eksterminacja Żydów, jego raporty poprzez polską siatkę kurierów zostały przekazane aliantom na Zachodzie. Sam zaś Pilecki opracowywał plan wyzwolenia Auschwitz, m.in. przy udziale brytyjskiego lotnictwa. Ale gdy stało się jasne, że alianci nie wyzwolą obozu, Pilecki wraz z dwoma innymi więźniami zbiegł z niego.

Następnie walczył w Powstaniu Warszawskim, po upadku którego został schwytany i resztę wojny spędził w obozie jenieckim. Po wojnie został z kolei aresztowany przez komunistyczne władze Polski, skazany w pokazowym procesie i w 1948 roku rozstrzelany.

"The Sun" cytuje naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, który oznajmił, że Pilecki był "przykładem niewytłumaczalnej dobroci w czasach niewytłumaczalnego zła".

Czytaj więcej:

Autor brytyjskiej biografii Pileckiego: To tylko kwestia czasu, nim pozna go cały świat

Ambasador RP przypomina w "Daily Telegraph" postać Witolda Pileckiego

"Daily Mail" o grupie Ładosia, która w czasie wojny ratowała Żydów

Brytyjski historyk: Skala zaangażowania polskich dyplomatów w pomoc Żydom jest dopiero odkrywana

Dyrektor muzeum w Londynie: "Młodzi są coraz bardziej podatni na komunizm"

Londyn: Specjalne seminarium poświęcone Witoldowi Pileckiemu w rocznicę jego egzekucji

Uczniowie brytyjskich szkół z nagrodami za esej o Witoldzie Pileckim

  Komentarze
  • Gender
   21 września, 11:33

   A teraz faceci w rajtuzach

  • Okobogee
   21 września, 11:55

   cześć i chwała bohaterom.
   glory to the heroes.

  • Bohater
   21 września, 13:01

   Wiem ze zaboli ...cala ta Polska walka na nic nam sie zdala . Przegralismy wszystko ludzi szkoda .politycy nasi Nas oklamali I poswiecili narod . Szkoda bohaterow Oni wierzyli do konca ....

  • Wojtek
   21 września, 13:05

   Spoczywaj w pokoju Rotmistrzu Pilecki!
   Cześć i chwała bohaterom!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama