Menu

"The Guardian": Wariant Delta jest już w 74 krajach i wciąż się rozprzestrzenia

"The Guardian": Wariant Delta jest już w 74 krajach i wciąż się rozprzestrzenia
Wariant Delta, po raz pierwszy wykryty w Indiach, stanowi już 90 proc. zakażeń w UK. (Fot. Getty Images)
Wariant koronawirusa Delta, który po raz pierwszy został zidentyfikowany w Indiach, dotarł już do 74 krajów. Istnieją obawy, że wkrótce będzie odpowiadał za większość zakażeń na całym świecie - poinformował dzisiaj brytyjski dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Ogniska wariantu Delta zlokalizowano już w Chinach, USA, Skandynawii, państwach afrykańskich oraz krajach Oceanii. Dziennik pisze, że zdaniem naukowców, Delta rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż inne warianty i może powodować cięższe przechodzenie Covid-19.

Były szef amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) Scott Gottlieb poinformował, że liczba osób zakażonych Deltą podwaja się średnio co dwa tygodnie, a wariant ten odpowiada za 10 proc. nowych przypadków w USA. W Wielkiej Brytanii stanowi już 90 proc. zakażeń. 

W maju Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała Deltę jako wariant, który powinien budzić zaniepokojenie, ponieważ powoduje cięższe objawy, w tym: ból brzucha, mdłości, wymiotowanie, utratę apetytu oraz słuchu i ból stawów. Jest też zwodniczy, ponieważ jego objawy łatwo mogą być pomylone z przeziębieniem.

"The Guardian" zwrócił uwagę, że Delta rozprzestrzenia się pomimo lockdownów i zamkniętych granic, czego dowodem jest wykrycie przypadków zakażeń wariantem w Melbourne w Australii, która izoluje się od reszty świata i wprowadziła surowe obostrzenia.

Z kolei w chińskim Kantonie urzędnicy odpowiedzialni za sektor zdrowotny poinformowali, że 12 proc. zakażonych Deltą pacjentów w ciągu 3-4 dni od wystąpienia pierwszych objawów zachorowało poważnie - to cztery razy więcej niż przy innych wariantach.

"Bloomberg", powołując się na informacje od państwowych organów odpowiedzialnych za zdrowie, wskazał, że szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Pfizer i AstraZeneca po dwóch dawkach mogą zapobiec hospitalizacji osób zakażonych wariantem Delta.

Agencja rządowa Public Health England (PHE) ogłosiła wczoraj, że preparat firmy Pfizer jest skuteczny w tym zakresie w 96 proc. przypadków, zaś AstraZeneca w 92 proc. oraz że te wyniki są porównywalne z działaniem szczepionek na wariant Alfa (zwany wcześniej brytyjskim - przyp. red.). 

Czytaj więcej:

WHO: Niepokojące warianty Covid-19 nazwane literami greckiego alfabetu

Bloomberg: Wariant Delta może prowadzić do gangreny czy osłabienia słuchu

Brytyjski epidemiolog: "Wariant Delta może doprowadzić do trzeciej fali Covid-19"

UK: Wariant Delta nie odpuszcza. Znów dobowy wzrost zakażeń - 8 125

We Francji wykryto ognisko indyjskiego wariantu koronawirusa

Nowe dane z UK: Katar i ból głowy objawami zakażenia wariantem Delta

Johnson potwierdził: "Zniesienie restrykcji w Anglii opóźnione o 4 tygodnie"

  Komentarze
  • Dalton
   15 czerwca, 12:44

   Deltę to wy macie na londynku i betę

  • Magda
   15 czerwca, 12:44

   Bardzo to ciekawe , wariant indyjski który nie istnieje ( indyjski rząd powiedział że nie ma czegoś takiego ) dalej nazwany Delta opanował ziemię to jakieś kur.... czary mary. Żeby nie ta kasa od rządów to inaczej ludzie by patrzeli na to wszystko, jak łatwo ludźmi sterować.

  • HaloLondyn
   15 czerwca, 13:43

   Nowe warianty to wynik szczepien. Powstaja miedzy osobamy zaszczepionymi. Wyglada na to ze z wakacji w Polsce lipa

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama