Menu

Irlandia wyprzedziła Wielką Brytanię w rankingu najsilniejszych paszportów

Irlandia wyprzedziła Wielką Brytanię w rankingu najsilniejszych paszportów
Brytyjski paszport - razem z amerykańskim - spadł na 7. miejsce. (Fot. Getty Images)
Irlandia wyprzedziła w tym roku Wielką Brytanię w prestiżowym rankingu najpotężniejszych paszportów na świecie Henley Passport Index. Dokument wydany na Zielonej Wyspie znalazł się na 6. pozycji, a brytyjski - na 7. Polski paszport zajął 10. miejsce.
Reklama
Reklama

Za najpotężniejszy paszport na świecie po raz kolejny uznano japoński, który umożliwia wjazd do aż 193 krajów. Drugie miejsce zajął paszport Singapuru (dostęp do 192 krajów), a trzecie -  Niemiec i Korei Południowej (oba umożliwiają wjazd do 191 krajów).

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone kolejny rok z rzędu utrzymują tendencję spadkową - obecnie oba kraje zajmują wspólne 7. miejsce. 

Umacnia się natomiast paszport Chin, który obecnie oferuje wjazd do 77 krajów i zajmuje 68. pozycję. Warto odnotować fakt, że jeszcze 10 lat temu chiński paszport znajdował się na 90. miejscu i pozwalał na wjazd do zaledwie 40 państw.

Polski paszport znajduje się na 10. miejscu i pozwala na odbywanie bezwizowych podróży do 184 miejsc. Jeszcze rok temu znajdował się na 11. miejscu.

Ostatnie miejsce przypadło Afganistanowi. Posiadacze tamtejszych paszportów bez wiz mogą odbyć podróż do zaledwie 26 państw.

Przedstawiciele Henley Passport Index podkreślili jednocześnie, że w rankingu nie uwzględniono jakichkolwiek restrykcji w podróżowaniu w związku z koronawirusem. 

Cały ranking dostępny jest na oficjalnej stronie rankingu: Henley Passport Index.

  Komentarze
  • Mistrz Gorzały UK
   16 kwietnia, 19:12

   Niedługo to nawet Rumunia ich wyprzedzi , przecież dzisiaj pragnący angielski paszport to przeważnie imigrant z Pakistanu ,Indii ,Bangladeszu czy jakiegoś państwa z Afryki nikt inny nie tęskni nawet aby tu przyjeżdżać a co dopiero mówić o osiedleniu się tutaj i aplikowaniu o obywatelstwo.Czasy UK się skończyły w 2016 roku po referendum.Moj kolega wtedy wrócił bo się zdenerwował po 17 latach w UK, a przyjechał po koniec lat 90tych i założył firmę w Wawie,dzisiaj całkiem dobrze mu idzie.Zarabia więcej jak w UK.Prawdziwy raj to UK tylko prosić ich o paszport.

  • Freewill
   17 kwietnia, 00:20

   Chiński paszport zezwala na wjazd do zaledwie 77 krajów, a polski do 184 ( prawie 2,5 raza więcej). Ale piszemy o Chinach. To jest PROPAGANDA. Komu na tym zależy ? Jeżeli ktoś zarobił 20, a potem 100, to zarobek zwiększył o 400 %. A ktoś zarobił 1000, a potem 1200, to jego zarobek zwiększył się o 20%. Porównujemy procenty i kto jest lepszy ?

  • Yogi
   17 kwietnia, 13:19

   Do Freewill tu akurat prawda nie wiem czemu piszą tutaj o Chinach po prostu szczęka opada,propaganda i tyle.Panstawa zachodniej Europy zdecydowanie lepsze.

  • Przemko
   18 kwietnia, 00:55

   o ile się nie mylę, to moc paszportu LOLandii różni się od mocy brit-passu... tylko wymaganiami wizowymi u Australijczyków. czy to paszport LOLandii jest taki mocny? raczej brytyjski jest taki słaby...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama