Menu

Niemieckie media: Dla Polaków praca przy zbiorach szparagów nie jest już opłacalna

Niemieckie media: Dla Polaków praca przy zbiorach szparagów nie jest już opłacalna
"To ciężka praca trwająca od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie". (Fot. Getty Images)
W Niemczech rozpoczynają się zbiory szparagów. Producenci zatrudniają przede wszystkim pracowników sezonowych z zagranicy, głównie z Rumunii. Jak donosi portal dziennika Rheinische Post, przewodniczący stowarzyszenia plantatorów szparagów z Nadrenii zwraca uwagę, że dla Polaków praca w Niemczech nie jest już opłacalna.
Reklama
Reklama

Przewodniczący grupy regionalnej "Uprawa szparagów" w Nadrenii Północnej-Westfalii, Dirk Buchmann przyznaje, że praca przy zbiorach nie jest atrakcyjna dla Niemców. "To ciężka praca trwająca od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie. Ale tylko przez trzy miesiące"- informuje Dirk Buchmann. Jak podkreśla, w Niemczech ktoś może się zdecydować na takie zajęcie tylko w absolutnie wyjątkowych sytuacjach.

Tak właśnie było w 2020 r.. Z powodu pandemii na polach szparagów pracowały wtedy osoby, które na swoich stanowiskach były na postojowym. "To byli ekscytujący, wspaniali ludzie" - twierdzi Buchmann - "Ale teraz wszyscy znów mają swoją normalną pracę".

"Rolnik zauważa również, że sytuacja się zmienia. W przeszłości pracownicy sezonowi pochodzili z Polski. Dla nich oferta w Niemczech nie jest już opłacalna" - podkreśla Rheinische Post.

W szczycie zbiorów w gospodarstwie Schulte-Drevenacks zatrudnionych jest około 50 pracowników sezonowych. Prawie wszyscy pochodzą z Rumunii i pracują zarówno na polach szparagowych, jak i przy zbiorze truskawek.

Często dają się słyszeć zarzuty, że "aby szparagi były dostępne cenowo, sprowadza się tanią siłę roboczą z biedniejszych krajów, która wykonuje ciężką pracę za minimalne wynagrodzenie" - zauważa portal.

"Dirk Buchmann zna tę krytykę. Ale on sam ma na to inny pogląd. Dla pracowników sezonowych, którzy mogą i chcą pracować, jest taka szansa w Niemczech. I możliwość wykorzystania pracy do generowania w sezonie dochodu, którego nie byliby w stanie wygenerować z powodu warunków panujących w Rumunii - gdyby w ogóle była tam dla nich praca" - wskazuje Rheinische Post.

Płaca minimalna wynosi w tym roku w Niemczech 9,50 euro brutto za godzinę.

Czytaj więcej:

Niemcy: Brak pracowników z zagranicy spowodował mniejsze zbiory szparagów

Problemy Niemców ze szparagami. Nie ma kto ich zbierać

  Komentarze
  • Asia
   16 kwietnia, 09:48

   Oczywiście, że teraz Polakom sie nie opłaca, bo teraz musza płacić podatek od tych zarobków w Polsce!

  • Pire z dżemem
   16 kwietnia, 09:57

   I to jest bardzo dobra wiadomość. po 16 latach w unii nie musimy robić u bauera

  • Tomek
   16 kwietnia, 10:40

   @Asia
   Czy niektórym wirus już całkowicie odebrał możliwość obiektywnego postrzegania otaczającej ich rzeczywistości a może to inny rodzaj wirusa?!
   Niemcy nie podpisały z Polską umowy o podwójnym opodatkowaniu, więc to nie jest przyczyną braku zainteresowania zbiorami szparagów. Po prostu może to już się nie opłacać.

  • Znachor
   16 kwietnia, 10:53

   Wynagrodzenie brutto. Napiszcie normalnie, że 7,7€ na godzinę to będzie wiadomo dlaczego nikt się nie pcha. To tak jakby napisać że w Polsce się zarabia dziennie 250zł ale jak cię okradnie ZUS itd to na rękę dostaniesz 120zł. Później się czyta głupoty , jakieś dziwne statystyki, że w Polsce ludzie zarabiają średnio 5,8-6tys miesięcznie. 7,7 tym bardziej że nikt teraz na papier nie pojedzie robić dorywczo żeby w PL z podatku okradli drugi raz i dostalo 5.5 euro z tych 7

  • THC
   16 kwietnia, 12:47

   Slyszeli?, jak nie UK to u Hansa mozecie zbierac szparagi. hue hue hue xD

  • Tt
   17 kwietnia, 10:23

   Ksztalcic sie w zawodach i wyrabiac nvq to nie bedzie trzeba na szparagi wsioki jezdzic i zarobki za prace 6 godz. Baaaaardzo wysokie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama