Menu

Polska dołączy do krajów, w których produkowana jest szczepionka na koronawirusa

Polska dołączy do krajów, w których produkowana jest szczepionka na koronawirusa
W Polsce produkowana ma być amerykańska szczepionka Novavax. (Fot. Getty Images)
Grupa Polski Fundusz Rozwoju sfinansuje inwestycję polskiej firmy biotechnologicznej Mabion w produkcję szczepionki przeciw Covid-19 amerykańskiej firmy Novavax - poinformował prezes grupy Paweł Borys. Tym samym – zaznaczył - Polska dołączy do krajów, w których produkowana jest szczepionka przeciw Covid-19.
Reklama
Reklama

Jak podała spółka Mabion, zawarła umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i próby techniczne dot. produkcji antygenu kandydata na szczepionkę przeciw Covid-19. Dodała, że ma też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju ws. inwestycji do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych. Szczepionka Novavax jest obecnie w procesie rejestracji w Europejskiej Agencji Leków.

O podpisaniu umowy poinformował też na Twitterze szef PFR: "Grupa PFR sfinansuje inwestycje w produkcję w Polsce szczepionki na COVID19 amerykańskiej firmy Novavax przez firmę biotechnologiczną Mabion. Transfer technologii już w 2 kw. Polska dołączy do grona krajów, w których produkowana jest szczepionka przeciw COVID19".

Umowa PFR i Mabion ws. inwestycji to kwota do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych.

Novavax jest firmą biotechnologiczną zaangażowaną w dostarczanie nowych produktów, które wykorzystują jej własną, innowacyjną, opatentowaną technologię rekombinowanych szczepionek nanocząsteczkowych w celu zapobiegania szerokiej gamie chorób zakaźnych - podano w informacji Mabion.

Jak możemy przeczytać na stronie Mabion, jest to polska firma biotechnologiczna, utworzona w marcu 2007 roku. Przedmiotem jej działalności jest opracowywanie i wdrażanie najnowszej generacji leków biotechnologicznych opartych na technologii przeciwciał monoklonalnych.

Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w rozwój społeczny i gospodarczy kraju.

Czytaj więcej:

Brytyjczycy przetestowali szczepionkę Novavax z USA. Będzie produkowana w Anglii

UK: Co stoi za wielkim sukcesem programu szczepień na Covid-19?

  Komentarze
  • Stefan Kapusta
   4 marca, 06:46

   Amerykańska...to słabo...usa pakuje w spożywke straszne g.mo to w leki jeszcze bardziej

  • Mirek London
   4 marca, 10:03

   Zgadza sie, Polska ma potencjal i naprawde zdolnych ludzi. Jestesmy w stanie osiagnac nie jedno ale nie gdy Krajem wladaja idioci !

  • Brawo
   4 marca, 11:17

   Zgadza sie mirek! I to od 300 lat!

  • Blondynka
   5 marca, 12:10

   Mysle ze nie bedzie produkowac tylko rozlewac.To bedzie rozlewnia tak jak sa montownie itp.Mamy swietnych naukowcow ale niestety bez zaplecza technologicznego.W tym temacie dobra zmiana nie zrobila nic.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.05.2021
  GBP 5.2969 złEUR 4.5453 złUSD 3.7456 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama