Menu

W USA odkryto "niepokojący" wariant koronawirusa

W USA odkryto "niepokojący" wariant koronawirusa
Wskaźnik wykrywalności nowego wariantu w ciągu ostatnich kilku tygodni rośnie. Na zdjęciu Nowy Jork. (Fot. Getty Images)
Dwa pracujące niezależnie od siebie zespoły naukowców z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku powiadomiły o odkryciu nowego wariantu koronawirusa. Za niepokojące uznano, że nie chroni przed nim system immunologiczny organizmu ani antyciała.
Reklama
Reklama

Wariant B.1.526 pojawił się w mieście Nowy Jork oraz na północnym wschodzie kraju. Zdaniem ekspertów z Columbii, zawiera mutacje, które pomagają mu uniknąć naturalnej reakcji immunologicznej organizmu. Nie zabezpieczają też przed nim przeciwciała monoklonalne.

Jak podkreśla stacja CNN, jedna z mutacji przypomina wariant B.1.351 zaobserwowany po raz pierwszy w RPA. W pewnym sensie wymyka się reakcji organizmu na szczepionki i jest coraz bardziej powszechny. "Obserwowaliśmy stały wzrost wskaźnika wykrywalności od końca grudnia do połowy lutego, z niepokojącym wzrostem do 12,7 proc. w ciągu ostatnich dwóch tygodni" - ocenił zespół z Columbia University Medical Center.

Badaczy najbardziej niepokoi mutacja E484K. W ich opinii ma ona zdolność częściowego uniknięcia reakcji immunologicznej organizmu, a także terapii przeciwciałami monoklonalnymi.

Według ekspertów, im więcej osób jest zakażonych i im dłużej to trwa, tym większa szansa na zmianę i mutacje wirusa. Większość pojawia się i odchodzi, inne pozostają i są transmitowane. "Nie jest niczym niezwykłym, że pojawiają się nowe warianty, ale jeśli nadają wirusowi niepokojących właściwości, takich jak lepsza zdolność przenoszenia się lub niepoddawania leczeniu i szczepionkom, lekarze zaczynają się martwić" - zwraca uwagę CNN.

W nawiązaniu do B.1.526 badacze twierdzą, że wskaźnik wykrywalności nowego wariantu w ciągu ostatnich kilku tygodni rośnie. Może być on wkrótce bardziej powszechny niż wariant brytyjski i południowoafrykański. "Jednak nie mamy teraz wystarczających danych, aby to potwierdzić. Wszystko, co wiemy o tej kluczowej mutacji sugeruje, że wydaje się unikać presji przeciwciał" - wyjaśniał CNN dr David Ho, dyrektor ośrodka badawczego AIDS im. Aarona Diamonda na Uniwersytecie Columbia.

Czytaj więcej:

Wariant z RPA dominujący w UK? "Mało prawdopodobne"

W Polsce 5 proc. chorujących może mieć brytyjską odmianę wirusa

Włochy: Brytyjska odmiana koronawirusa już prawie w całym kraju

Brytyjski wariant wirusa szerzy się w Europie. Głównie w UK i we Włoszech

Brytyjski wariant koronawirusa jest już w 74 krajach, południowoafrykański w 37

Szwecja: Coraz więcej zakażeń nowymi wariantami Covid-19, zwłaszcza brytyjskim

  Komentarze
  • Srutututu
   26 lutego, 10:11

   To chyba najgorsza wiadomosc. Słowo niepokoi naukowców mozna odczytać wymyka sie z pod kontroli. Zagrożony jest caly świat. Nie rozumiem tylko jednego. Grozi nam jako ludzkosci wyginięcie a napewno jej spora czesc populacji. Wiec dlaczego szczepionki i ich sklad w tak ważnym momencie nie są udostępnione dla wszystkich państw. Wtedy ludzkosc zaszczepilaby sie bardzo szybko majac duze szanse na przetrwanie. Po co firmie pieniądze skoro nie będzie komu i jak ich wydać?

  • Czytelnik
   26 lutego, 10:23

   Matka Natura chce zaradzić przeludnieniu. Jeśli ktoś twierdzi że to "plandemia", to kto w takim razie zaplanował:
   Dżumę Justyniana (541 n.e.)
   Czarną Śmierć (1347 - 1352 )
   Wielką Zarazę w Londynie (1665 - 1666) ?

  • Brednie do entej potegi
   26 lutego, 10:42

   Jesli ten wirus zachowuje sie w taki sposob to jest po prostu bronia biologiczna. Trzeba sprawdzic z jakiego labu sie wydostal i przykladnie ukarac winnych tego faktu gnojkow.

  • Olek
   26 lutego, 11:37

   @czytelnik@ Racja, a ci co nie znają historii od razu szukaja szukają spisku z kosmitami włącznie.
   Trzeba wspomnieć tez o grypie Hiszpance z 1919r Osatni jej wariant był bardzo śmiertelny.
   Tak się może stać i teraz. Im więcej chorych tym więcej mutacji. Najgorsze w koronawirusie jest to ze osoby które przez niego przeszły znów mogą się zarazić za kilka miesięcy (znam już dwie takie). To może być niekończąca się opowieść. Dlatego należy stosować restrykcje żeby ograniczyć liczbę chorych i pracowac nad nowymi lekami i szczepionkami. Może jeszcze da się to jeszcze zatrzymać.

  • Fajnie
   26 lutego, 12:13

   Swirusek zaczyna wyłazić po szczypawkach. A będzie jeszcze gorzej. To tylko dla normalnuch

  • Drakus
   26 lutego, 12:41

   Ja czytałem że ten wirus to plaga rzucona na ludzi. Teraz gdy w kółko czytam o laboratoriach to zastanawiam się czy oni tam tych nowości nie wymyślają. Wirus tak zmutował że odporny jest na wszystko i rozpowszechnia się. Diabeł ich kusi i wymyślają nowe mutacje. Trzeba poczekać na lepszą szczepionkę. Książę Filip po szczepieniu czuł się dobrze, ale na wszelki wypadek przebywa w szpitalu. Imigrantów chroni ciężka praca.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.05.2021
  GBP 5.2720 złEUR 4.5764 złUSD 3.7861 złCHF 4.1723 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama