Menu

Ponad połowa Polaków spłaca obecnie kredyty lub pożyczki

Ponad połowa Polaków spłaca obecnie kredyty lub pożyczki
Blisko co trzeci Polak z kredytem pożyczone pieniądze przeznacza na zakup urządzeń AGD czy sprzętu RTV. (Fot. Getty Images)
54 proc. Polaków spłaca obecnie kredyty lub pożyczki - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Blisko co trzeci (35 proc.) mający takie zobowiązania pożyczone pieniądze przeznacza na zakup urządzeń AGD czy sprzętu RTV.
Reklama
Reklama

Wśród pożyczających blisko połowę stanowią osoby w wieku 25-44 lat. Najmniej zobowiązań mają młode osoby (18-24 lata). Co piąta osoba z wykształceniem wyższym ma w swoich zobowiązaniach kredyt bądź pożyczkę. W przypadku osób z wykształceniem średnim jest to 38,5 proc., a zawodowym - 37 proc.

Większość spłacających pracuje zawodowo (63 proc.), a blisko co piąty utrzymuje się z emerytury lub renty. Bezrobotni bądź osoby niepracujące, ale zajmujące się domem, stanowią 12,2 proc. kredytobiorców. 3/4 osób posiadających kredyt bądź pożyczkę mieszka z partnerem, a połowa z dziećmi. Więcej osób pożyczających pieniądze mieszka z rodzicami (17 proc.), niż żyje samotnie (9 proc.).

Autorzy badania zwrócili uwagę na problemy ze spłatą zadłużenia, które często wynikają z "lekkomyślnego podejścia do zaciągania zobowiązań". Wprawdzie 77 proc. respodentów deklaruje, że przed wzięciem pożyczki lub kredytu zawsze oblicza, czy będzie w stanie je spłacić, ale pozostaje też grupa osób, którym raz zdarza się to robić, a raz nie (14 proc.) i taki krok uzależniają od danej okoliczności. Jednocześnie 9 proc. "nigdy nie liczy i w ogóle nie zastanawia się" nad tym, czy będzie w stanie zwrócić pieniądze.

Blisko co trzeci Polak z kredytem pożyczone pieniądze przeznacza na zakup urządzeń AGD czy sprzętu RTV (35 proc.). Co trzeci wydaje je na remont mieszkania lub domu, bądź jego wyposażenie. Kolejnym wydatkiem finansowanym przez pożyczone pieniądze jest zakup auta (17 proc.), komputera lub smartfona (15 proc.). Z kolei 13 proc. osób zaciąga nowe zobowiązanie, aby spłacić już zaciągnięte kredyty lub pożyczki. 

Większość Polaków jest świadoma, że lepiej nie zadłużać się w instytucjach, które oferują pożyczki bez sprawdzania zdolności kredytowej i weryfikowania klientów w biurze informacji gospodarczej. Niechętnie do oferty takich podmiotów podchodzi 68 proc. rodaków. Co szósty Polak dopuszcza możliwość zaciągnięcia pożyczki w firmach, które reklamują się, że udzielają ich „bez sprawdzenia w KRD i w BIK".

Ogólnopolskie badanie "Jak pożyczają Polacy" przeprowadziła firma IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów w listopadzie 2020 r. na reprezentatywnej grupie 1 007 osób, które mają pożyczki bądź kredyty. 

Czytaj więcej:

Polacy w kraju tłumnie ruszyli do banków po kredyty

Klienci chcą kredytów, ale banki przyznają je ostrożnie

W UK przedłużono "wakacje kredytowe"

Polacy odczuwają kryzys. Rezygnują z zaciągania kredytów

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.04.2021
  GBP 5.2727 złEUR 4.5627 złUSD 3.8342 złCHF 4.1473 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama