Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Słabnie entuzjazm Polaków do Unii Europejskiej

Słabnie entuzjazm Polaków do Unii Europejskiej
Polacy zmieniają swoje nastawienie do UE. (Fot. Getty Images)
Tylko 51 proc. Polaków zachowuje pozytywny obraz Unii Europejskiej. 38 proc. odnosi się do niej neutralnie, a 11 proc. – negatywnie. W dziesięciu krajach członkowskich Wspólnota cieszy się lepszą oceną – poinformowała 'Rzeczpospolita'.
Reklama
Reklama

"Rz" podała, że "u progu 20. rocznicy wstąpienia Polski do Wspólnoty sondaż przeprowadzony na zlecenie Brukseli pokazuje, że porzuciliśmy wyidealizowany obraz integracji europejskiej".

"Owszem, 81 proc. z nas nie ma wątpliwości, że skorzystaliśmy na członkostwie w UE. 71 proc. Polaków ocenia też mniej lub bardziej optymistycznie przyszłość zjednoczonej Europy" – czytamy w "Rzeczpospolitej".

"Rz" napisała też, że "tylko 35 proc. mieszkańców naszego kraju uważa na przykład, że w ostatnich latach rola Unii Europejskiej na świecie wzrosła (37 proc. sądzi, że się nie zmieniła, a dla 27 proc. wręcz zmalała)".

Na pytanie, co teraz powinno być priorytetem dla Unii, 48 proc. Polaków wymienia obronę i bezpieczeństwo.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 6-9 czerwca br.

Badanie przeprowadzano od 7 lutego do 3 marca 2024 w 27 państwach UE na próbie 26 tys. 411 respondentów powyżej 15 lat.

Czytaj więcej:

Większość Polaków widzi więcej zalet członkostwa w UE niż wad, ale ich entuzjazm słabnie

Eurobarometr: Coraz więcej Europejczyków zainteresowanych wyborami do Parlamentu Europejskiego

Unia Europejska: Które kraje dostały najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy?

  Komentarze
  • Greg
   20 kwietnia, 11:05

   Co nam daje Unia,podwyzki pradu,podwyzki gazu,powdyzki benzyny,chory zielony komunistyczny lad.Teraz trzeba ocieplac wlasne domy,kupowac nowe auta-bezuzyteczne elektryki.Zamykanie kopaln,likwidowanie rolnictwa.Polska juz byla w Unii z Rosja przez 50 lat okradli nas ze wszystkiego.I to samo robi Unia.jakie mamy korzysci z tej Uni???Zadne!!!

  • Grey
   20 kwietnia, 13:34

   Jakie mamy korzyści z Unii? Nie pamiętasz jak biedna była Polska przed wejściem do UE? Nędza. Po Warszawie jedzily wraki. Dzis - limuzyny. 20 lat w UE = rozkwit dziesiątków tysięcy firm - na pieniądzach z Unii. Doplaty do rolnictwa. Wcześniej rolnicy byli nędzarzami.Transport - PL stała sie gigantem transportu w Europie. Swobodne podróże po calej Europie. Możesz kupc dom gdzie chcesz, mozesz pracować gdzie chcesz.Wielu Polaków wciąż siedzi w UK,po 2004 musieli z biedy jechać za chlebem, gdy tylko... Unia to umożliwiła. W tym czasie w PL poziom zycia wzrost tak szybko, ze ci z UK sa... biedni.

  • Lono - Polak dumny
   20 kwietnia, 14:48

   W 2008 roku dochód Unii (PKB) to było 95% dochodu USA. Obecnie (mimo rozszerzenia Unii) PKB unii to 75% dochodu USA ( a per capita to tylko 55%) . Od 2008 roku Francja, Hiszpania, Włochy zbiedniały o około 7% Tylko niemcy osiągnęli "imponujący" wzrost 14%.

  • Drakus
   20 kwietnia, 16:08

   Zyskaliśmy bardzo dużo dzięki UE. Mieliśmy biedę i dzięki Unii otworzyły się dla nas granice. Pragnęliśmy inwestorów i firm z Zachodu wyjeżdżając tam do pracy. Bez tego Putin by nas trzymał na smyczy, a w szkole nadal byśmy mieli rosyjski. Nie wszystko w UE musi nam odpowiadać, ale to nie znaczy że mamy ją opuścić. Rozmawiajmy o problemach obecnych i naprawiajmy je razem z innymi w PE. Czasy się zmieniają i potrzebujemy nowego, uczciwego Prawa dla Państw opartego o wartości i współpracę.

  • Denis
   20 kwietnia, 16:35

   co ze bzdury poparcie spada i nigdy go nie było od strony populistycznej, kenofobicznej czyli prawicowej od PISOWCÓW to to samo co orban trump czy brexit u angoli leni śmierdzących.

  • Matt Londonist
   20 kwietnia, 16:56

   To BYŁA Unia Europejska, po no-deal Brexicie to układ Germania-Benelux. Pozostałe kraje to te, dojone za pomocą waluty Euro. Grecja, Włochy ( dali dużo kasy Włochom bo inaczej by wyszli)Hiszpania, Chorwacja (plajta)..........

  • Seba
   20 kwietnia, 18:26

   Greg i Matt Londonist mają rację. Dobrze już było. Teraz zrobili i dalej z tego robią drugi związek radziecki. Nic tylko zakazy i nakazy. Coraz mniej wolności. Dusza gospodarki. A wszystko pod dyktando Niemiec i po części Francji żeby im było jak najlepiej. Reszta się nie liczy.

  • Janko Walski
   20 kwietnia, 19:21

   Owszem. Unia do jakiej wstąpiliśmy 20 lat temu pomogła nam wyjść z chlewu w jaki wpędzili nas obecni sojusznicy w czasie II WŚ i 45 lat po wojnie. Ale teraz Unia to materializacja manifestu komunisty Spinellego. Komucha, który został wyrzucony z komunistycznej partii Włoch za odchylenia lewicowe. Główna teza tego manifestu to likwidacja państw narodowych, bo państwa narodowe to powód wojen w Europie. Europejska zielona komuna dąży też do likwidacji podstaw gospodarki europejskiej.

  • Dzień dobry Polsko
   20 kwietnia, 23:35

   Co teraz robi UE a raczej niemcy w RP? ZAPYTAJCIE ROLNIKÓW, TRANSPORTOWCÓW, LEŚNIKÓW, NPB, ANALITYKÓW, PRZEDSIĘBIORCÓW, . I ludzi myślących tych poza kontrolą niemiecką. UE niszczy nas jak Rosja jak rak zrzerający zdrowy organizm. Nikt i nic nie zreformuje UE i nie zmieni ich sposobu myślenia. Nikt sie z nimi nie dogada bo po prostu kłamią i oszukują. PIS próbował i co z tego wyszło? Trzeba wyjść z tego upadającego szamba. Niemcy bez wystrzału stworzyly 4 rzeszę. I 26 państw pracuje na nich.Tych którzy ośmielają sie mieć inne zdanie niszczą i próbują zagłodzić. Pamietacie te slowa ?

  • No
   21 kwietnia, 00:17

   UE nie popierała krzywych ogórków
   Ale przekrzywione mózgi to popierała i co z tego wyszło?

  • LandLORD
   21 kwietnia, 12:17

   Do przeciwnikow UE: byliscie na zachodzie przed wejsciem do UE? Polska na tle zachodu wygladala jak biedny kraj 3go swiata. W UE rozwinelismy sie bardzo, doganiamy zachod jest coraz mniejsza roznica w zarobkach, chcecie to wszystko zaprzepascic? Zgadzam sie, ze trzeba byc na wlasnych warunkach ale nie opuszczac. Nie jestesmy bogatymi krajami jak Norwegia czy Szwajcaria, zeby byc poza UE

  • Banita
   21 kwietnia, 13:37

   Polskie społeczeństwo w ostatnich latach przeżyło skok cywilizacyjny jaki nigdy nie był naszym udziałem
   Kiedy UE rozszerzała się i razem z nami przyjęto 10 państw,to my w tym gronie byliśmy najbiedniejsi
   Dzisiaj jesteśmy największym wygranym.Panstwo Polskie z peryferyjnego kraju wschodniej europy jest jednym z najważniejszych państw europejskich
   Przyczyniło się do tego otwarcie rynków,zmniejszenie korupcji,dostep do zachodniego know-how, zachodnich uniwersytetów,no i pieniądze z UE.
   UE to postęp,bogactwo i bezpieczeństwo jakiego RP nie zaznała nigdy w swojej ponad 1000 letniej historii

  • Drakus
   21 kwietnia, 14:46

   Unia jest czymś dobrym to Niemcy robią wewnętrzny problem. Inne Państwa też to widzą i razem możemy zmienić prawo i traktaty UE na uczciwe, oparte o wartości ludzkie. Żadne Państwo nie chce być u Niemca na smyczy. Trzeba poruszyć ten temat razem z innymi w PE. Zbierzmy wszystko co nas łączy i skierujmy nasz pociąg na uczciwy tor. W wyborach można dużo zmienić i naprawić to co się nie sprawdza. Tusk prowadzi nas na służbę do Niemca i jest Premierem, a my uciec nie możemy, a poddać się nie chcemy.

  • Seba
   21 kwietnia, 15:12

   Sorry ale jak nadal w unii będą tak robić jak teraz to prędzej czy później Polska i nie tylko Polska powinna opuścić ten grajdołek!!! Takie jest moje zdanie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.06.2024
  GBP 5.1224 złEUR 4.3238 złUSD 4.0345 złCHF 4.5359 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama