Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zamach na premiera Słowacji. Polityk w bardzo ciężkim stanie

Zamach na premiera Słowacji. Polityk w bardzo ciężkim stanie
59-letni Robert Fico to słowacki polityk i prawnik, poseł do Rady Narodowej, założyciel i lider partii SMER, premier Słowacji w latach 2006–2010, 2012–2018 i od 2023. (Fot. Getty Images)
'Mogę potwierdzić, że doszło do próby zamachu na premiera Roberta Ficę' - potwierdził dzisiaj po południu w rozmowie z agencją Reutera rzecznik słowackiego resortu spraw wewnętrznych. Do premiera oddano kilka strzałów.
Reklama
Reklama

Słowackie ministerstwo nie przekazało żadnych informacji na temat stanu zdrowia Ficy - poinformował Reuters. Zachodnie media podają jednak, że polityk jest w bardzo poważnym stanie, choć podobno już "stabilnym".

Premier Robert Fico został postrzelony dzisiaj w miejscowości Handlova na zachodzie kraju, gdzie odbywało się wyjazdowe posiedzenie rządu. Rannego przewieziono do szpitala. Jak podała telewizja TA3, policja ujęła domniemanego napastnika.

Według relacji świadków, Fico wyszedł przed Dom Kultury, gdzie odbywało się posiedzenie rządu, i witał się z ludźmi, gdy padło kilka strzałów. Funkcjonariusze ochrony podnieśli premiera z ziemi i przenieśli go do samochodu, którym odjechali wraz z politykiem do szpitala.

Policja otoczyła kordonem okolicę, a Dom Kultury został ewakuowany. O bezpieczeństwo pozostałych członków rządu zadbała ochrona.

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Ambasador Polski na Słowacji Maciej Ruczaj poinformował, że panuje jednolite stanowisko, że jest to wydarzenie, które w historii tego kraju nie miało jeszcze nigdy miejsca i jest atakiem na całą słowacką demokrację.

W czasie specjalnej konferencji prasowej prezydentka Słowacji Zuzana Czaputowa potępiła zamach na premiera.

"Stało się coś, czego powagi ciągle jeszcze sobie nie uświadamiamy. To atak na człowieka i atak na demokrację. Jakakolwiek przemoc jest nieakceptowalna" - zaznaczyła Czaputowa.

  Komentarze
  • Nędznicy zachodu
   15 maja, 20:22

   Czy zamach na Fico to wojenna prowokacja? żeby ich ... oskarżyć i już bedzie powód i miedzynarodowe przyzwolenie na wojnę otwartą. Fico sprzeciwiał się dołączeniu Słowacji do wojny z ruskimi. On w lutym 24 wyjawił że państwa Nato szykują się do wojny z ruskimi. teraz zachodnie stacje pisza że taki był "right wing"

  • Demokratyczni kryminaliśc
   16 maja, 06:24

   "To jest tragiczne wydarzenie. Można je wpisać w to wszystko, co ostatnio słyszeliśmy od zachodnich wywiadów, że zaczną się dziać różne bardzo gwałtowne i raczej w tej części świata i Europy niespotykane wydarzenia, można to w ten sposób interpretować, ale oczywiście żadnej pewności nie ma, ............. " J. Kaczyski - zastanów się nad tym głębiej skąd zachodnie wywiady wiedza o tych różnych i gwałtownych wydarzeniach któa mają nastapić w tej części. Kolejnym premierem który odsłonił rąbka tajemnicy kilka miesięcy temu: jak zachód pcha do wojny na Ukrainie i które kraje był premier Grecji.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.05.2024
  GBP 5.0113 złEUR 4.2699 złUSD 3.9394 złCHF 4.3072 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama