Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Spain: Lava has covered several hundred hectares of crops on the island of La Palma

Spain: Lava has covered several hundred hectares of crops on the island of La Palma
Lawa wulkaniczna niszczy coraz większe połacie terenów wyspy, położonej w archipelagu Wysp Kanaryjskich. (Fot. Getty Images)
Today's eruption of the Cumbre Vieja volcano has paralyzed agriculture on the Spanish island of La Palma. Local authorities indicate that lava not only flooded several hundred hectares of crops, but noted that volcanic smoke reduced photosynthesis necessary for plant development.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z informacji hiszpańskiej Obrony Cywilnej wynika, że lawa zalała już ponad 240 hektarów, z czego większość to tereny uprawne.

Dziś władze La Palmy oraz stowarzyszenia rolników potwierdziły, że z powodu lawy, a także popiołów i dymu ogromne połacie terenów uprawnych nie nadają się już do użytku.

Straty są głównie u plantatorów bananów, winogron i kukurydzy. Liczni przedsiębiorcy rolni ogłosili, że wstrzymali w ostatnich godzinach uprawę w związku z nadejściem lawy.

Wulkanolodzy wskazują, że nasilona aktywność Cumbre Vieja dziś rano grozi większymi spustoszeniami dla gospodarki La Palmy. Przestrzegają, że sytuacja stanie się tragiczna, jeśli na wyspę spadnie kwaśny deszcz.

Do popołudnia wybuch Cumbre Vieja spowodował zniszczenie blisko 400 budynków na La Palmie oraz doprowadził do ewakuacji ponad 6 tys. osób. Lokalne władze oceniają, że już w pierwszych 24 godzinach od wybuchu wulkanu straty dla regionu przekroczyły 400 mln euro.

Czytaj więcej:

Hiszpańska minister: "Wybuch wulkanu na La Palma to atrakcja turystyczna"

Hiszpania: Ludzie uciekają z domów przed lawą z wulkanu na La Palma

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 28.06.2022
  GBP 5.4510 złEUR 4.7004 złUSD 4.4377 złCHF 4.6513 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement