Wimbledon: Sabalenka advanced to the semifinals

Po odpadnięciu w ćwierćfinale Igi Świątek, Aryna Sabalenka może jeszcze w tym tygodniu zostać liderką rankingu WTA. (Fot. Getty Images)
Number two seed Aryna Sabalenka has advanced to the semifinals of Grand Slam Wimbledon. The Belarusian tennis player defeated American Madison Keys 6:2, 6:4. If she also wins in the next round, she will become the new leader of the world ranking.

Sabalenka potwierdziła dzisiaj, że jest w wysokiej formie w Londynie. W poprzedniej rundzie potrzebowała zaledwie 72 minut, aby wygrać z Rosjanką Jekateriną Aleksandrową (nr 21.) 6:4, 6:0.

W ćwierćfinale też nie miała większych kłopotów z rozstawioną z numerem 25. Keys. Pojedynek trwał niespełna półtorej godziny. Pierwszy set był pozbawiony emocji. Już w pierwszym gemie Białorusinka przełamała rywalkę, później prowadziła 5:1, a ostatecznie wygrała 6:2.

Ciekawiej zrobiło się dopiero w połowie drugiej partii. Sabalenka przegrywała już 2:4 i 0-40, ale wówczas zaczęła grać znacznie dokładniej i nie pozwoliła rywalce praktycznie już na nic. Przełamała Amerykankę, a później wygrała wszystkie gemy do końca spotkania.

W półfinale jej przeciwniczką będzie Tunezyjka Ons Jabeur (6.), która w ćwierćfinale pokonała Jelenę Rybakinę z Kazachstanu.

Jeśli Sabalenka zwycięży w półfinale, wyprzedzi Igę Świątek i zostanie nową liderką światowej listy. 22-letnia Polka odpadła dzień wcześniej w 1/4 finału, przegrała z Ukrainką Eliną Switoliną 5:7, 7:6 (7-5), 2:6.

"Aryna Sabalenka jest o jedno zwycięstwo od zakończenia 67-tygodniowej serii Igi Świątek jako zawodniczki numer jeden w rankingu" - potwierdzono na stronie WTA tuż po meczu Białorusinki z Amerykanką.