Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Will the Delta coronavirus variant cancel Europe’s summer vacation?

Will the Delta coronavirus variant cancel Europe’s summer vacation?
Delta może zdestabilizować wakacyjny wypoczynek w Europie. (Fot. Getty Images)
Holidaymakers worried about the Delta coronavirus variant destroying their vacation plans can cautiously relax - so long as Europe keeps pushing ahead on vaccinations and jumps on any outbreaks.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wariant Delta wykryto po raz pierwszy w Indiach. Wraz z przyjazdem turystów z tego kraju w kwietniu zaczął się on rozprzestrzeniać w Wielkiej Brytanii. W ciągu zaledwie 4 tygodni zakażenie koronawirusem wykryto u 425 przyjezdnych z tego kraju, czyli 6 procent z nich. W tym czasie 63 proc. Brytyjczyków otrzymało jedną dawkę szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, a 23 proc. - dwie dawki.

Obecnie na wariant Delta przypada w Wielkiej Brytanii aż 99 proc. nowych zakażeń koronawirusem. Liczba nowych wykrytych w ciągu doby infekcji wzrosła w minionym tygodniu do ponad 11 tys. Stało się tak, choć szczepienia nadal były intensywnie realizowane. Dwoma dawkami zaszczepionych jest 60 proc. brytyjskiej populacji, a jedną dawką - 80 proc.

Wszyscy zastanawiają się, czy podobnie będzie w innych krajach Unii Europejskiej. Wariant Delta stopniowo przenosi się na poszczególne regiony kontynentu. W Niemczech przypada na niego 6 proc. nowych infekcji koronawirusem, w Belgii - 4 proc., a w Hiszpanii - od 5 do 7 proc.

"Nasza uwaga skupiona jest na tym, co się dzieje w Wielkiej Brytanii" - przyznał belgijski wirusolog Steven Van Gucht. Chodzi nie tylko o rozprzestrzenianie się wariantu Delta, który jest bardziej zaraźliwy, ale też o to, czy mimo szczepień więcej będzie hospitalizacji z powodu choroby COVID-19 - a jeśli tak, to w jakim stopniu.

Dobra wiadomość jest taka, że stosowane od wielu miesięcy szczepionki dość skutecznie chronią przed poważnymi zachorowaniami. Z obserwacji w Szkocji wynika, że stosowane tam szczepionki osoby zaszczepione dwoma dawkami chronią w 70 proc. przed hospitalizacją. Jeszcze bardziej optymistyczne są dane z Anglii, które sugerują, że dwie dawki preparatu Pfizera/BioNTech dają aż 96 proc. ochronę, a AstraZeneki - 92 proc.

Wszystko zależy od tego, jakie będzie tempo szczepień w najbliższych tygodniach, zanim na dobre rozprzestrzeni się wariant Delta, który dotarł także do Polski. Najbardziej bezpieczne są osoby zaszczepione dwoma dawki szczepionki przeciwko COVID-19 lub preparatem jednodawkowym (firmy Johnson&Johnson).

Nadal jednak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad sanitarnych, takich jak używanie maseczki ochronnej w pomieszczeniach, zachowanie dystansu i częste mycie oraz dezynfekowanie rąk.

Czytaj więcej:

Niemcy i Szwecja zaniepokojone rozprzestrzenianiem się wariantu Delta

Epidemiolog: Wariantem Delta można zakazić się w kilka sekund

Johnson: Wygląda na to, że 19 lipca będzie końcem restrykcji

Niepokojący wzrost zakażeń w Kornwalii. "To przez szczyt G7"

Polska zaostrza przepisy dla podróżnych z Wielkiej Brytanii

Szkocja wstrzymuje znoszenie restrykcji. Utrzyma je do 9 sierpnia

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement