Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Which laws could go and which could stay after Brexit?

Which laws could go and which could stay after Brexit?
Wyjście z Unii nie pozostanie bez wpływu na ekonomię i system prawny Wielkiej Brytanii. (Fot. Thinkstock)
A bonfire of red tape was predicted after Britain leaves the EU. But which rules and regulations are the most likely to go? The Great Repeal Bill will state which EU laws and regulations Parliament can decide to dump, alter or keep when the UK exits the European Union.

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Choć najgorętszym tematem związanym z Brexitem pozostaje kwestia swobody przepływu osób, wyjście Wysp z europejskich struktur będzie miało wpływ na cały system prawny. Które ze wspólnotowych regulacji najprawdopodobniej pozostaną i będą nadal obowiązywać, a które mogą trafić do legislacyjnego kosza? 

DO ZATRZYMANIA:

  • Europejska dyrektywa o czasie pracy

Zgodnie z unijną legislacją, niezgodne z prawem jest wykonywanie pracy w wymiarze większym niż 48 godzin tygodniowo (o ile pracownik nie wyrazi na to zgody). Usunięcie tego przepisu byłoby sprzeczne z obietnicami, jakie złożyła Theresa May wyborcom z klasy robotniczej.

  • Dyrektywa dotycząca Agencyjnych Pracowników Tymczasowych

Gwarantuje ona osobom zatrudnionym tymczasowo tę samą płacę i warunki jak pracownikom stałym, wykonujących tę samą pracę w danej firmie.

  • Czysta woda

W Unii Europejskiej obowiązują surowe przepisy dotyczące czystości zarówno wody pitnej, jak i tej używanej do kąpieli oraz poziomu zanieczyszczeń wód wzdłuż wybrzeży i plaż. Nic nie wskazuje na to, aby Wielka Brytania miała nie zachować tego przepisu.

  • Równe prawa

Zgodnie z prawem UE, karalne jest dyskryminowanie osób ze względu na ich pochodzenie rasowe lub etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek oraz orientację seksualną. Prawa te zostaną utrzymane nawet po Brexicie.

Regulacje dotyczące bananów mogą znaleźć się wśród zmienionych praw po Brexicie. (Fot. Getty Images)

DO KOSZA:

  • Swobodny przepływ osób

Problem ten zdominował kampanię referendalną i był powszechnie oceniany jako najważniejsza kwestia związana z Brexitem. Na tej podstawie oraz biorąc pod uwagę, że Theresa May więcej niż zasugerowała, iż kontrolowanie imigracji będzie atutem w negocjacjach w sprawie dostępu do wolnego rynku, to jest prawie pewne, że to kluczowe prawo UE nie będzie stosowane w Wielkiej Brytanii.

  • Rybołówstwo

Wspólna polityka rybołówstwa zapewnia statkom rybackim w całej Europie równy dostęp do wszystkich wód państw UE do 12 mil od brzegu. Jednocześnie reguluje normy połowów w celu ochrony zasobów ryb. Ludzie, którzy zarabiają na życie łowieniem, nienawidzą tego przepisu i oskarżają, że niszczy on ten sektor. To może być zmienione.

  • VAT

Według prawa unijnego, podatek VAT musi wynosić co najmniej 15 procent, co uniemożliwia poszczególnym rządom obniżenie lub zniesienie go na niektóre towary.

  • Powrót do odkurzaczy dużej mocy

W 2014 roku UE zdecydowała, że odkurzacze z silnikami ponad 1600 watów powinny być zakazane. Dlaczego? Bo zużywają za dużo energii. Czy rząd odkurzy to prawo? 

  • Krzywe banany

W 1993 roku Komisja Europejska wydała rozporządzenie 404/93, w którym określono „nowe zasady importu bananów”, czyli normę określającą wygląd owoców. I, mimo że nie zakazuje sprowadzania zakrzywionych bananów, to klasyfikuje je jako poniżej standardu. Wielu chciałoby zobaczyć 56-stronicowy dokument zawierający rozporządzenie UE w niszczarce.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.06.2024
    GBP 5.0774 złEUR 4.2909 złUSD 3.9975 złCHF 4.4732 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement