Menu

Cat becomes first animal in UK to test positive for Covid-19

Cat becomes first animal in UK to test positive for Covid-19
Zwierzę zaraziło się Covid-19 od właścicieli. (Fot. Getty Images)
A cat has become the first animal in the UK to test positive for Covid-19, according to the UK's Chief Veterinary Officer. But there's good news -- the animal and its owners have now made a full recovery.
Advertisement
News available in Polish

Jak wyjaśniło Ministerstwo Środowiska, "wszystkie dostępne dowody" wskazują, że kot zakaził od swoich właścicieli, gdyż u obojga wcześniej potwierdzono obecność koronawirusa. Dodano, że zarówno oni, jak i kot już w pełni wyzdrowieli i nie doszło do przeniesienia wirusa ani na innych członków gospodarstwa domowego, ani na inne zwierzęta.

Nie sprecyzowano, gdzie dokładnie doszło do zdarzenia, poza tym, że w Anglii, zaś test na obecność koronawirusa wykonano w zeszłym tygodniu w laboratorium w hrabstwie Surrey na południowy zachód od Londynu.

"To pierwszy w Wielkiej Brytanii przypadek kota domowego z pozytywnym wynikiem testu na Covid-19, ale nie powinien on być powodem do niepokoju. Badanie tego przypadku sugeruje, że zakażenie przeszło z człowieka na zwierzę, a nie na odwrót" - przekazała Yvonne Doyle, dyrektor medyczna rządowej agencji Public Health England.

"Jest to bardzo rzadki przypadek. Dotychczas zwierzęta, u których wykryto zakażenie, wykazywały jedynie łagodne objawy kliniczne i wracały do zdrowia w ciągu kilku dni. Nie ma dowodów wskazujących na to, że zwierzęta domowe bezpośrednio przenoszą wirusa na ludzi. Będziemy nadal uważnie monitorować tę sytuację i aktualizować nasze wytyczne dla właścicieli zwierząt domowych w przypadku zmiany sytuacji" - poinformowała z kolei Christine Middlemiss, główna lekarz weterynarii w Anglii.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła wcześniej, że koty są najbardziej podatnym na koronawirusa SARS-CoV-2 gatunkiem zwierząt i są w stanie przenieść go na inne koty. WHO zapewniła, że zbada możliwość przeniesienia wirusa z kota na człowieka, ale główny naukowiec tej organizacji przekonywał, że istnieje "bardzo małe ryzyko" ze strony zwierząt domowych.

W trakcie pandemii koronawirusa odnotowano na świecie już kilka przypadków zakażeń kotów i kotowatych, m.in. w Niemczech, Belgii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, USA i Hongkongu. Najgłośniejszym przypadkiem było wykrycie wirusa u tygrysa w zoo w Nowym Jorku w kwietniu.

Czytaj więcej:

WHO: Nie ma dowodów na to, by psy i inne zwierzęta domowe mogły zakazić się koronawirusem

Tygrysica z zoo w Nowym Jorku zakażona koronawirusem

Dwa koty w Nowym Jorku zakażone koronawirusem

Hiszpania: Potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusa u kota

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement