Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

In July, the sales of furniture, electronics, household appliances and cars increased the most

In July, the sales of furniture, electronics, household appliances and cars increased the most
Jednymi z najchętniej odwiedzanych sklepów przez Polaków były w lipcu salony meblowe. (Fot. Getty Images)
'July is the first month since February with a positive annual growth in constant prices,' comments Sonia Buchholtz from the Lewiatan Confederation on retail sales data from the Central Statistical Office of Poland. 'In July, the sales of furniture, electronics, household appliances and cars increased the most,' she added.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Główny Urząd Statystyczny podał, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2020 r. wzrosła o 3,0 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 6,5 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 2,7 proc. rdr.

"Jest to pierwszy od lutego miesiąc, w którym obserwujemy dodatnią dynamikę roczną (w cenach stałych). Należy dodać: wzrost wyraźnie powyżej oczekiwań. W danych wyrównanych sezonowo widać, że brakuje już naprawdę niewiele do powrotu na ścieżkę wzrostu po bardzo głębokich spadkach (reprezentujących poziomy z 2014 roku). Wydaje się, że w wychodzeniu z recesji przynajmniej kanał konsumpcji prywatnej jest póki co niezagrożony" - komentuje Buchholtz.

Jak dodała, znaczące wzrosty odnotowały w lipcu kategorie meble, RTV, AGD (8,1 proc. m/m, 15,8 proc. r/r) oraz pojazdy samochodowe (5,8 proc. m/m, 0,7 proc. r/r).

"Obie grupy łączy to, że są beneficjentami zmian w preferencjach klientów. Spędzanie czasu w domu i wyjazd na wakacje samochodem uruchomiły (lub jak w przypadku aut: przywróciły) popyt - i nie jest to wyłącznie charakterystyka polska. Zakupom samochodów towarzyszy wzrost zapotrzebowania na paliwo (13 proc. m/m), przy czym globalny wzrost cen będzie powoli hamował popyt" - uważa ekspertka.

Jej zdaniem zastanawiające jest to, "do jakiego stopnia dane reprezentują rosnącą pewność przyszłości wśród konsumentów (przybliżaną zakupami dóbr trwałych), a do jakiego są niejako wymuszone wydłużającym się social distancingiem". Jak podkreśla, częściową odpowiedź na to pytanie przyniosą dane o koniunkturze konsumenckiej.

"W pozostałych kategoriach obserwujemy relatywnie mało zaskoczeń - z uwagi na status dóbr pierwszej potrzeby, jak w przypadku żywności (5 proc. m/m, -1,0 proc. r/r), czy kosmetyków i farmaceutyków (11,7 proc. m/m, bz. r/r), lub czynników sezonowych, jak w przypadku książek (3,2 proc. m/m, 2,3 proc. r/r)" - zauważa Buchholtz.

Czytaj więcej:

Deloitte: Polacy wydadzą więcej na żywność, książki, rzeczy do domu

"Rzeczpospolita": Nastroje Polaków są całkiem dobre, pomimo pandemii

Jak pandemia zmienia polski rynek nieruchomości?

Badanie: Ponad połowa Polaków chce powrotu niedziel handlowych

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement