Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

EU agency: EU and UK after the summit outbreak. Exceptions for Poland and Sweden

EU agency: EU and UK after the summit outbreak. Exceptions for Poland and Sweden
Eksperci ostrzegają, że Polska wciąż znajduje się na początku pandemii. (Fot. Getty Images)
The first wave of coronavirus infection has passed the summit in all EU countries except Poland and Sweden, according to the European Center for Disease Prevention and Control (ECDC). Today EU health ministers are talking about strengthening health systems.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Najnowszy raport ECDC, który obejmuje okres od 31 grudnia do 9 czerwca, wskazuje, że w krajach europejskich dzięki restrykcjom udało się zmniejszyć poziom zakażeń o 80 proc. w porównaniu ze szczytem pandemii. Uśredniając, w krajach UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Wielkiej Brytanii przypadł on na 9 kwietnia.

Nie wszędzie sytuacja jest jednak taka sama, a w dwóch państwach liczba przypadków i zachorowań w ujęciu 14-dniowym cały czas rośnie. "Początkowa fala transmisji minęła szczyt we wszystkich krajach oprócz Polski i Szwecji" - można przeczytać w aktualizacji oceny ryzyka dotyczącej Covid-19 dla UE, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu oraz Zjednoczonego Królestwa.

Dokument ECDC wskazuje, że zapadalność na Covid-19 w Polsce i Szwecji jest na najwyższym poziomie od początku pandemii w tych krajach. W przypadku Szwecji eksperci unijni podkreślają, że wytłumaczeniem może być wzrost liczby wykonywanych testów.

Choć całkowita liczba zakażeń sugeruje duże różnice między państwami europejskimi, to stan pandemii w zdecydowanej większości z nich jest w ocenie ECDC podobny. W 28 krajach średnia liczba przypadków z ostatnich dwóch tygodni to mniej niż 20 na 100 tys. mieszkańców (w tym przedziale jest Polska). W dwóch krajach Wielkiej Brytanii i Portugalii średnia ta wynosi pomiędzy 20 a 100 przypadków na 100 tys. mieszkańców, a w Szwecji powyżej 100 przypadków.

Szwecja spotkała się ze sporą krytyką za brak restrykcji i pójście w kierunku tzw. odporności stadnej. (Fot. Getty Images)

Od początku roku do 9 czerwca w UE, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie i Wielkiej Brytanii zgłoszono 1,444 mln zakażeń oraz 169 tys. ofiar śmiertelnych. Na całym świecie było to 7,069 mln zakażeń i 405 tys. zgonów.

Dziś na temat pandemii kolejny raz rozmawiają unijni ministrowie zdrowia. Temat to zaproponowany przez KE nowy program zdrowotny na lata 2021–2027 o nazwie EU4Health. Ma się on koncentrować na wzmacnianiu systemów zdrowotnych oraz promowaniu innowacji w tym sektorze. Jego budżet ma być ma być około 25 razy większy niż budżet obecnego programu zdrowotnego UE (450 mln euro na okres 2014–2020).

Badania laboratoryjne w Polsce potwierdziły dziś zakażenie koronawirusem u kolejnych 376 osób, w tym 138 z województwa śląskiego, 90 z łódzkiego oraz 68 z mazowieckiego. Łącznie odnotowano już 28 577 przypadków. Resort podał, że zmarło kolejnych siedem osób, łącznie 1 222.

Czytaj więcej:

Polska od 13 czerwca znosi kontrole i ograniczenia na granicach

W UK nie było "pacjenta zero". Wirusa sprowadziło ponad 1 300 osób

Polska wznawia loty międzynarodowe 16 czerwca

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement