Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Uncertainty amongst local EU nationals as Settlement Scheme opens

Uncertainty amongst local EU nationals as Settlement Scheme opens
W Leeds znajduje się wiele europejskich sklepów i zakładów usługowych. (Fot. southleedslife.com/screenshot)
he twists and turns of Brexit have been well-documented, but for now life continues as normal for local EU nationals from countries including Poland, Portugal, Romania, Greece, Latvia and Lithuania who call South Leeds home.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Europejczycy mieszkający w Zjednoczonym Królestwie  bardzo różnie podchodzą do realiów związanych z Brexitem. Jedni starają się jak najszybciej uregulować swój status imigracyjny, inni chcą stać się Brytyjczykami, a jeszcze inni – czekają na rozwój wydarzeń.

Dla wielu ludzi z takich krajów jak Polska, Portugalia, Rumunia, Grecja, Łotwa czy Litwa życie w ich nowym domu, czyli Leeds, na razie toczy się normalnym rytmem. W mieście pełno jest europejskich sklepów, restauracji czy salonów fryzjerskich.

Od jakiegoś czasu do tego "europejskiego" krajobrazu Leeds dołączyły reklamy Home Office apelujące do imigrantów, aby ubiegali się o status osoby osiedlonej.

Jednak pomimo promowania przez brytyjski rząd programu rejestracji, nieświadomość i niepewność są ogromnymi wyzwaniami dla wielu obywateli krajów Unii - informuje serwis southleedslife.com.

Jedną z nich jest Polka Paulina. 25-latka przeprowadziła się z Polski ponad dwa lata temu. Zachęciły ją „dobre pieniądze i praca", które były na wyciagnięcie ręki w Leeds. Polka zamierza zostać tutaj po Brexicie, bo zawsze czuła się tu mile widziana. Paulina nie słyszała o rejestracji settled status i nie wie, jak złożyć wniosek. Będzie musiała to jednak zrobić, jeśli nadal chce mieszkać w UK.

Inna Polka – również Paulina - jest kierowniczką w dużym lokalnym supermarkecie "Syrenka". Kobieta mieszka w Leeds od ośmiu lat.

Paulina jeszcze nie złożyła wniosku o status osoby osiedlonej i widziała na ten temat niewiele informacji – nie licząc plakatów reklamowych Home Office. Paulina przyznała, że personel w sklepie, w którym pracuje także niewiele wie o systemie rejestracji, a do tego większość z nich nie mówi za dobrze po angielsku.

"Dla tych, którzy wiedzą o programie, niepewność związana z przyszłymi stosunkami Wielkiej Brytanii z UE uniemożliwia podjęcie działań" – przekazuje serwis southleedslife.com.

Rada Miasta Leeds zobowiązała się do zapewnienia pomocy w rejestracji, na przykład ze skanowaniem dokumentów tożsamości. Urzędnicy będą oferować komputery z bezpośrednim dostępem do strony rządowej i pomagać w przechodzeniu przez proces.

Leeds jest domem dla dziesiątek tysięcy obcokrajowców. Krajowe Biuro Statystyczne podaje, że w 2018 roku w mieście mieszkało 50 000 obywateli z krajów UE, najwięcej z Polski i Rumunii.

Więcej informacji na temat unijnego systemu rozliczeń można znaleźć tutaj: gov.uk/eusettlementscheme

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement