Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Migrants: Some due for removal from the UK could be electronically tagged

Migrants: Some due for removal from the UK could be electronically tagged
Brytyjska straż przybrzeżna wciąż ratuje na kanale La Manche uciekających na pontonach z krajów afrykańskich imigrantów. (Fot. BEN STANSALL/AFP via Getty Images)
Some asylum claimants who arrived in the UK in small boats or in the back of lorries could be electronically tagged under a new Home Office trial. A 12-month trial could apply to adults due to be removed from the UK after arriving via what the government calls 'dangerous or unnecessary' routes.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

12-miesięczny pilotaż ma dotyczyć osób dorosłych, które mają zostać wydalone z Wielkiej Brytanii, po tym jak przybyły do tego kraju w nielegalny sposób. Jak wyjaśniło MSW, ma to na celu sprawdzenie, czy dozór elektroniczny pomaga w utrzymaniu regularnego kontaktu z ubiegającymi się o azyl i czy ich wnioski są rozpatrywane bardziej efektywnie. Pomoże również w zbieraniu danych na temat tego, ile osób ucieka po warunkowym wypuszczeniu z ośrodków dla azylantów.

Osoby, które zostaną poddane dozorowi elektronicznemu, mogą zostać objęte godziną policyjną, a ci, którzy nie będą przestrzegać warunków, mogą zostać przewiezieni do aresztu lub postawieni przed sądem.

Ministerstwo poinformowało, że pilotaż rozpoczął się w czwartek, ale nie sprecyzowało, czy w ramach niego jakakolwiek osoba ma już założoną elektroniczną bransoletę. Jak się oczekuje, jednymi z pierwszych objętych elektronicznym dozorem będą osoby, które we wtorek skutecznie zaskarżyły odesłanie ich pierwszym lotem deportacyjnym do Rwandy.

W ramach umowy zawartej z tym krajem, nielegalni imigranci mogą być tam odsyłani. We wtorek miał się odbyć pierwszy taki lot, ale po odwołaniach prawników i interwencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie doszedł on do skutku.

Krytycy twierdzą, że plan dozoru elektronicznego prowadzi do tego, iż osoby uciekające przed prześladowaniami traktowane będą jak przestępcy. Jednak premier Boris Johnson bronił go wczoraj mówiąc, że jego celem jest zapewnienie, by "osoby ubiegające się o azyl nie mogły po prostu znikać w pozostałej części kraju".

Od początku tego roku do Wielkiej Brytanii przedostało się przez kanał La Manche ponad 10,7 tys. nielegalnych imigrantów. To dwa razy więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku, który i tak był rekordowy pod tym względem.

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd chce odsyłać nielegalnych imigrantów do Albanii

"The Telegraph": Nielegalni imigranci "szturmują" UK. Chcą zdążyć przed zmianą przepisów

Home Office zacznie informować nielegalnych imigrantów o deportacji do Rwandy

Książę Karol krytykuje rządowy plan odsyłania imigrantów do Rwandy

UK: Na dzisiaj zaplanowano pierwszy lot z nielegalnymi imigrantami do Rwandy

Europejski Trybunał Praw Człowieka interweniuje w UK i wstrzymuje pierwszą deportację do Rwandy

W czasie, gdy nie udało się odesłać 7 imigrantów, przypłynęło 444 kolejnych

Priti Patel zapowiada kolejną próbę deportacji imigrantów do Rwandy

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 26.09.2022
  GBP 5.2822 złEUR 4.7566 złUSD 4.9113 złCHF 4.9846 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement