Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK employers limit hiring permanent staff amid economic stresses

UK employers limit hiring permanent staff amid economic stresses
Liczba wakatów spada wraz ze słabnącym wzrostem gospodarczym w UK. (Fot. DANIEL LEAL/AFP via Getty Images)
Britain’s largest recruiters have warned the Bank of England that demand for permanent hiring among UK businesses has plunged at the second fastest rate since the pandemic, amid worsening headwinds for the UK economy.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przed ogłoszeniem przez bank centralny decyzji w sprawie stóp procentowych zaplanowanym na 14 grudnia, organizacja branżowa Recruitment and Employment Confederation (REC) poinformowała, że utrzymująca się niepewność gospodarcza i niechęć do zatrudniania nowych pracowników odbiły się na aktywności na rynku pracy w listopadzie.

Comiesięczny przegląd brytyjskiego rynku pracy opracowywany przez REC i firmę konsultingową KPMG, obserwowany uważnie przez Bank Anglii, wykazał, że liczba chętnych do podjęcia pracy wzrosła w najszybszym tempie od grudnia 2020 roku.

Z kolei wskaźnik zatrudnienia pracowników na czas nieokreślony spadł po raz drugi najszybciej od czerwca 2020 r., kiedy pierwszy lockdown związany z pandemią Covid-19 spowodował załamanie gospodarcze.

Decydenci banku, w tym jego prezes Andrew Bailey, uważnie monitorują brytyjski rynek pracy w poszukiwaniu dowodów na utrzymywanie się poziomu inflacji po zatrzymaniu cyklu 14 kolejnych podwyżek stóp procentowych we wrześniu. Ponieważ gospodarka znalazła się pod rosnącą presją wyższych kosztów zaciągania kredytów, powszechnie oczekuje się, że bank utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,25%.

Bailey stwierdził, że stopy procentowe będą musiały pozostawać na wysokim poziomie przez dłuższy czas, aby zwalczyć wciąż wysoki poziom inflacji. Jednak najnowsze dane REC i KPMG wykazały niewiele oznak, że rynek pracy może znacząco przyczynić się do wzrostu inflacji w przyszłości.

Według najnowszych danych wskaźnik inflacji płac na początku kariery spadł do najniższego poziomu od 32 miesięcy, podczas gdy liczba wakatów spadła po raz drugi w ciągu trzech miesięcy. Wyniki te przedstawiono przed ogłoszeniem oficjalnych danych na temat stanu rynku pracy, które mają zostać opublikowane we wtorek przez Krajowe Biuro Statystyczne (ONS)

Badanie przeprowadzone przez REC i KPMG wykazało, że nastroje pracodawców uległy pogorszeniu w związku z obecną sytuacją gospodarczą. To z kolei doprowadziło do wstrzymania procesu zatrudniania i redukcji wakatów, przy czym największe spadki odnotowano w Londynie.

Neil Carberry, dyrektor generalny REC, podkreślił, że rok 2023 był "rokiem próby" dla firm rekrutacyjnych, ale istnieją niepotwierdzone dowody na to, że przedsiębiorcy mogą chwilowo wstrzymywać się z planami wznowienia rekrutacji do nowego roku. Dodał jednak, że wzrost płac może się wzmocnić w przyszłym roku, jeśli pracodawcom będzie trudniej znaleźć pracowników po ogłoszeniu przez rząd surowszych przepisów migracyjnych w tym tygodniu.

Czytaj więcej:

Zagraniczni lekarze wciąż będą "kluczowi" w rekrutacji do brytyjskiego NHS

Z powodu spadku standardów życia brytyjscy pracownicy tracą ponad 10 tys. GBP rocznie

Portal rekrutacyjny Reed: Wzrost płacy minimalnej w UK doprowadzi do fali zwolnień

Minister imigracji zapewnia, że brytyjscy pracownicy "wypełnią luki" po imigrantach

Jedna czwarta pracowników w UK rozważa założenie własnej działalności gospodarczej

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 04.03.2024
  GBP 5.0480 złEUR 4.3201 złUSD 3.9820 złCHF 4.5119 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement