Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

High streets in crisis with nearly 9,000 shops closing in just six months

High streets in crisis with nearly 9,000 shops closing in just six months
Coraz więcej sklepów się zamyka i wyraźnie widać to na ulicach handlowych każdego brytyjskiego miasta. (Fot. Shutterstock)
A high street worth of shops closed down every 24 hours in the first half of 2021.
Almost 50 chain stores were permanently shuttered on a daily basis as big brands found themselves on the wrong side of pandemic-era changes in shopping habits.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Nowe badania wykazały, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy zamkniętych zostało ponad 8 tys. sklepów w UK. Mimo że w ich miejsca zaczęły otwierać się nowe, to i tak w lipcu było o ponad 5 tys. sklepów mniej niż na początku roku. Jest to wynik o 6 tys. gorszy niż w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku.

Rozpoznawalne marki, takie jak Victoria's Secret, Debenhams i Peacocks zniknęły całkowicie od czasu wybuchu pandemii. Także Grupa Arcadia — która posiadała Topshop, Dorothy Perkins, Burton i Miss Selfridge — przeszła pod zarząd komisaryczny. Inne rozpoznawalne marki, w tym Marks and Spencers oraz H&M, kontynuowały działalność, ale zmniejszyły swoją liczebność na głównych ulicach handlowych.

Firma rachunkowa PwC określiła resztę roku 2021 jako "być albo nie być" dla wielu marek detalicznych. Według niej, rządowe programy wsparcia, takie jak ulgi w postaci zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, pomogły wielu firmom przetrwać, ale ich przyszłość wciąż jest niepewna, ponieważ programy pomocy finansowej są likwidowane. Program przymusowych płatnych urlopów dla parcowników (tzw. furlough) - który już teraz daje mniej hojne wsparcie niż w momencie jego uruchomienia — zostanie stopniowo wycofany do 30 września.

"Po przyspieszeniu tempa zamykania sklepów w zeszłym roku, w połączeniu z wprowadzonymi w ostatniej chwili restrykcjami i lockdownami w okresie świątecznym, które przedłużyły się do 2021 r., mogliśmy się spodziewać większej liczby likwidacji sklepów w tym roku. Jednak następne sześć miesięcy będzie dla wielu z nich kluczowe, szczególnie w związku z przywróceniem stawek biznesowych, zakończeniem furlough i potrzebą porozumienia w sprawie zaległości czynszowych, a także niepewnością dla firm hotelarskich wobec kolejnych lockdownów, paszportów szczepionkowych i innych ograniczeń" - zauważa Lisa Hooker, szefowa sektora ds. rynków konsumenckich w PwC UK.

Badanie, w ramach którego przeprowadzono ankietę wśród ponad 200 tys. przedsiębiorstw w całym kraju, wykazało, że najbardziej ucierpieli sprzedawcy z branży odzieżowej - w pierwszej połowie roku zamknięto ponad tysiąc sklepów z tym asortymentem. Kolejne były tzw. charity shops (452 zamknięcia), punkty sprzedaży samochodów i motocykli (428) oraz zakłady bukmacherskie (337).

Szczególnie mocno ucierpiały centra miast, w których odnotowano drastyczny spadek ruchu pieszych, ponieważ pracując z domu, ludzie przestali dojeżdżać do ruchliwych miejsc.

Najgorszą sytuację pod tym względem odnotowano w Londynie, gdzie liczba sklepów spadła o 2,9 proc.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 09.05.2024
    GBP 4.9986 złEUR 4.2993 złUSD 4.0076 złCHF 4.4061 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement