Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Already more than 4 million EU citizens with settled status

UK: Already more than 4 million EU citizens with settled status
Do systemu osiedleńczego można się rejestrować do 30 czerwca br. I chociaż wielu Polaków na Wyspach już to zrobiło, wciąż są tacy, którzy jeszcze nie aplikowali... (Fot. Getty Images)
The British Home Office today published the latest data on the number of people registered in the settlement system. Registration is required for all EU representatives (except Ireland) and will last until June 30. Statistics show that by the end of 2020, almost 4.9 million people applied for this status.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Uzyskanie statusu osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej (pre-settled status) jest konieczne, aby po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie, który upłynął 31 grudnia 2020 roku, obywatele państw UE nadal legalnie mogli mieszkać w Wielkiej Brytanii i zachować nabyte prawa. Obecnie, maksymalnie do 30 czerwca, wnioski mogą składać już tylko osoby, które były w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego.

System uruchomiono 30 marca 2019 roku, a rozpatrywaniem aplikacji zajmuje się ponad 1500 specjalnie zatrudnionych w tym celu pracowników. Jak wynika z opublikowanych dzisiaj statystyk, do 31 grudnia 2020 roku złożono 4,88 mln wniosków, z czego rozpatrzono już 4,49 mln. To znacznie więcej niż wynosi liczba obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, bo -  wynika z opublikowanych w zeszłym tygodniu danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS - w połowie 2020 roku było to 3,48 mln.

Spośród rozpatrzonych aplikacji, 54 proc. składających dokumenty otrzymało status osoby osiedlonej, 43 proc. - tymczasowy status osoby osiedlonej, 0,8 proc. - odmówiono go, zaś po 1 proc. to wnioski wycofane i nieważne. O tym, czy wnioskodawca uzyskuje status osoby osiedlonej, czy tymczasowy status osoby osiedlonej decyduje czas pobytu w Wielkiej Brytanii - tymczasowy status otrzymują ci, którzy w dniu aplikowania mieszkali w UK mniej niż 5 lat.

Jeśli chodzi o poszczególne części Zjednoczonego Królestwa, to w Anglii złożono 4,413 mln wniosków, w Szkocji - 243,6 tys., w Walii - 80,7 tys., zaś w Irlandii Północnej - 78,5 tys. W statystykach nie podano danych o obywatelstwie składających wnioski, ale w poprzednim raporcie, według stanu na koniec września, najwięcej w tej grupie było Polaków - wniosek taki złożyło 773 840 obywateli polskich, z czego 596 200 uzyskało status osoby osiedlonej, zaś 138 520 - tymczasowy status osoby osiedlonej.

"Osiągnięcie liczby prawie 4,9 mln wniosków w ramach niezwykle udanego programu osiedleńczego dla obywateli UE to wspaniała wiadomość. Cieszymy się, że tylu obywateli UE, którzy są naszymi sąsiadami i przyjaciółmi - w tym tylu obywateli polskich - zdecydowało się uczynić Wielką Brytanię swoim domem" - podsumował Kevin Foster, brytyjski minister ds. przyszłych granic i imigracji nadzorujący ten proces.

Odnosząc się do kwestii tego, że liczba złożonych wniosków znacząco przewyższa liczbę tych, którzy faktycznie przebywają w Wielkiej Brytanii, zwrócił uwagę, że dane ONS są szacunkami i podkreślił, że wszyscy, którzy otrzymali status osoby osiedlonej, spełniali ustalone kryteria, więc nie ma mowy o żadnym nadużywaniu systemu. Wyraził też opinię, że wskazany przez ONS spadek liczby obywateli UE jest związany z aktualną sytuacją gospodarczą, ale przypomniał, że czasowy, nawet dłuższy wyjazd z Wielkiej Brytanii nie przekreśla możliwości ubiegania się o status osoby osiedlonej.

Foster zaapelował, by wszyscy, którzy się kwalifikują i chcą pozostać w Wielkiej Brytanii, a jeszcze nie złożyli wniosku, zrobili to możliwie jak najszybciej. "Do 30 czerwca 2021 roku pozostało mniej niż sześć miesięcy i zachęcam wszystkich kwalifikujących się do złożenia wniosku już teraz, aby zabezpieczyli swoje prawa zgodnie z brytyjskim prawem. Jeśli ktoś potrzebuje, jest dostępny szeroki zakres wsparcia online i przez telefon, finansujemy także 72 organizacje w całej Wielkiej Brytanii udzielające pomocy, aby zapewnić, że każdy uzyska niezbędną pomoc przy rejestracji" - dodał.

Od 1 stycznia 2021 roku w Wielkiej Brytanii zaczął obowiązywać nowy, punktowy system imigracyjny i wszyscy obywatele państw UE chcący podjąć pracę, muszą się ubiegać o wizę, tak samo jak obywatele państw trzecich.

Czytaj więcej:

Status osiedlenia: Aplikowało już ponad 773 tys. Polaków w UK

Home Office i burmistrz Londynu o "settled status": Najlepiej aplikować do 31 grudnia br.

Podróżowanie do i z UK po 1 stycznia - dowód czy paszport?

Brexit: MSZ gotowe pomagać polskim obywatelom po wyjściu UK z UE

Ok. 50 tys. Czechów wystąpiło o status osiedlenia w Wielkiej Brytanii

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement