Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK, Norway and Iceland sign trade continuity deal

UK, Norway and Iceland sign trade continuity deal
Na umowie skorzystają brytyjscy konsumenci, ponieważ produkty importowane z tych krajów nie będą objęte cłami. (Fot. Getty Images)
Britain, Norway and Iceland have signed a trade continuity agreement as an interim before the countries complete negotiations over a comprehensive free trade agreement due to come into force in 2021, said the UK in a statement.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Będzie ona obowiązywać do czasu zakończenia negocjacji i wejścia w życie kompleksowej umowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią a trzema państwami będącymi jednocześnie członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli Norwegią, Islandią i Liechtensteinem. Taka umowa ma wejść w życie w 2021 r.

Umowa przejściowa dotyczy handlu towarami i zapewnia, że 95 proc. wymiany towarowej z Norwegią i ponad 90 proc. z Islandią będzie się odbywało bez ceł, na takich samych warunkach jak obecnie. Wartość brytyjskiej wymiany handlowej z Islandią i Norwegią wyniosła w ubiegłym roku 27 miliardów funtów, z czego ponad 20 miliardów funtów przypadło na towary.

Jak podkreślił brytyjski rząd, umowa zapewnia, że brytyjskie firmy nadal będą mogły bez cła sprzedawać swoje produkty przemysłowe na norweskim i islandzkim rynku, z kolei brytyjscy konsumenci będą mogli korzystać z faktu, że produkty z tych dwóch krajów nie są objęte cłami. Wskazano, że np. 30 proc. brytyjskiego importu filetów rybnych w zeszłym roku pochodziło z Islandii.

Bez tego porozumienia, gdyby od 1 stycznia handel obywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu, cła na towary importowane z Islandii i Norwegii mogłyby wzrosnąć o około 65 mln funtów.

Wielka Brytania w ciągu ostatnich dwóch lat zawarła umowy handlowe z ponad 50 państwami, z którymi obroty handlowe mają łączną wartość prawie 200 miliardów funtów rocznie. Jednak krytycy premiera Borisa Johnsona wskazują, że większość z tych umów jedynie powiela postanowienia z porozumień zawartych przez UE, a nadal nie ma pewności, czy przed końcem roku uda się zawrzeć najważniejszą umowę - właśnie z UE, która odpowiada za około połowę brytyjskich obrotów handlowych. Bez tej umowy od 1 stycznia 2021 r. w handlu między nimi zaczną obowiązywać cła i inne bariery.

Czytaj więcej:

Brexit: Wielka Brytania podpisała z Japonią umowę o wolnym handlu

15 krajów podpisało największą na świecie umowę o wolnym handlu

Wielka Brytania i Kanada zawarły przejściową umowę o wolnym handlu

UK i UE doszły do porozumienia w sprawie statusu Irlandii Północnej

Brexit: Johnson leci dziś do Brukseli na rozmowy "ostatniej szansy"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement