Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Calls for action to boost living standards

Calls for action to boost living standards
Kryzys ekonomiczny w UK dotknął ludzi w różnym wieku i o różnych zarobkach. (Fot. Getty Images)
Living standards have been in the doldrums, a new report has suggested, with calls for any new government to help boost productivity.
The Institute for Fiscal Studies (IFS), an independent think tank, said income growth had been slow for rich, poor, old and young.
While events such as the pandemic and energy price rises had influenced the situation, the UK had fallen behind some other countries,
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Ośrodek podkreślił, że wzrost dochodów pozostaje na niskim poziomie zarówno wśród bogatych, jak i biednych, starych i młodych. Chociaż na sytuację wpłynęły takie wydarzenia jak pandemia i podwyżki cen energii, to jednak UK pozostało w tyle za niektórymi innymi krajami.

Tymczasem organizacja Citizens Advice zaznaczyła, że politycy wszystkich partii muszą bardziej precyzyjnie określić, w jaki sposób zajmą się kwestiami związanymi ze standardem życia obywateli.

W swoim raporcie IFS przeanalizował trendy od 2009 roku i skutki kryzysu finansowego, czyli od ostatniego roku rządów Partii Pracy, poprzez rządy konserwatystów aż do 2023 roku.

Stwierdzono, że mediana dochodów (czyli środkowy punkt skali dochodów) wzrosła w tym okresie o 6%. W ciągu 13 lat przed recesją w 2008 r. oczekiwano wzrostu dochodów o 30%.

Podczas gdy gospodarstwa domowe z najwyższymi dochodami odnotowały najsłabszy ich wzrost, kryzys dotknął ludzi w różnym wieku i o różnych zarobkach.

Według IFS, dochody osób w wieku produkcyjnym wypadły słabo w porównaniu z niektórymi innymi dużymi gospodarkami, powodując odwrócenie sytuacji sprzed 2007 roku. Jak zauważono, wzrost dochodów osób w wieku produkcyjnym w latach 2007-2019 wyniósł 6% w porównaniu z 12% w USA i 16% w Niemczech, a od tego czasu niewiele się zmieniło.

Inne tendencje wyróżnione w raporcie, sfinansowanym przez niezależną organizację charytatywną abrdn Financial Fairness Trust, obejmują:

  • wzrost liczby miejsc pracy między recesją a pandemią, ale jednocześnie powolny wzrost płac brutto,
  • obniżki podatków dla średnio zarabiających oznaczają, że osoba o średnich zarobkach płaci obecnie o 2000 funtów mniej podatku, niż zapłaciłaby osoba o takich samych zarobkach w 2010 r. (uwzględniając inflację),
  • chociaż realne średnie zarobki są obecnie wyższe niż w latach 2019-2020, dochody do dyspozycji pozostają zasadniczo na tym samym poziomie ze względu na spadek liczby zatrudnionych, podwyżki podatków dla niektórych osób i wyższe raty kredytów hipotecznych.

Zdaniem autorów raportu, działania rządu mogłyby pomóc poprawić produktywność, a tym samym wzrost dochodów.

Czytaj więcej:

Standardy życia w UK powoli rosną. Wiele rodzin musi jednak czekać na poprawę sytuacji do 2027 r.

Brytyjska gospodarka wpadła w recesję i jest najsłabsza od 2009 roku

Przepaść ekonomiczna między regionami w UK będzie się pogłębiać

UK jednym z najbardziej nieszczęśliwych krajów na świecie

Wzrost PKB w lutym wzmocnił oczekiwania na wyjście Wielkiej Brytanii z recesji

Brytyjska gospodarka wyszła z recesji? W 1. kwartale PKB wzrósł o 0,6 proc.

UK: "Minie trochę czasu, zanim ludzie poczują poprawę sytuacji w kraju"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.06.2024
    GBP 5.1224 złEUR 4.3238 złUSD 4.0345 złCHF 4.5359 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement